Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Sprzęt Na Suma?
Wędkarstwo - Forum Wędkarskie > Metody > Grunt
Stron: 1, 2
Green fishman
Ostatno miałem przygodę ze sporym sumem (około 8 kg).Niestety sprzęt na który miałem branie był skompletowany raczej na szczupaka do 3,5 kg i rybka pomachała mi na pożegnanie ogonem po 5 min holu.Już dawno chciałem skompletować sobie sprzęt na suma żeby zastawić się na niego nad Zalewem Sulejowskim.Mam, własne przemyślenia na ten temat ale chętnie wysłuchał bym sugestii bardziej doświadczonych kolegów sumiarzy z forum na ten temat.Sprzęt będzie kompletowany od podstaw więc czekam na sugestie w sprawie wszystkich elementów od wędziska ,kołowrotek po żyłkę..[size=3]
rekmar
Wędka

Jaxon Telstar Surf 390/220

minusem tej wędki jest jedynie brak korka lub pianki na dolniku, przez co niszczy się na podstawce

Kołowrotek

Jaxon Roxan

To jest mój wybór jeszcze nie kupiłem, ale wędka wielokrotnie sprawdzona na sumach przez moich kolegów. Kołowrotek sprawdził się też przy połowie dorszy z kutra. (już kupiłem)

Choć na pewno przeczytasz wiele opinii o firmie "Sraxon" (jak ją niektórzy nie bez ironii nazywają) icon_smile.gif

do tego plecionka 0,25-0,30 lub żyłka 0,40-0,50
Green fishman

Jeśli chodzi o plecionki to mam złe doświadczenia,i raczej nie mam zamiaru się z nimi męczyć ale ciekaw jestem jakiej firmy żyłę byś mi polecił?
rekmar
Ja wybrałbym plecionkę.

Jak potrzebna mi jest żyłka gruba 0,40-0,50 to zazwyczaj wybieram Snecka Magnum
Klayman
Jeśli chodzi o wędzisko - kupiłbym kijek morski Shakespeara - cena w sklepie ok 150 zł, kołowrotek do tego co najmniej Mikado SWAT 3510, choć pokusiłbym się na Shimano Baitrunera no i dodatkowo plecionka. Ostatnio mam dość dobre doświadczenie z Berkley Whiplash Pro. Łowię na spinning na plecionkę 0.06 mm i wytrzymałości 10 kg. Można kupić szpule po 274 m długości co na suma by w zupełności wystarczyło.

PS - czy sum 8 kg to dość spora ryba jak na ten gatunek ?!?! Yyyyyy nie wydaje mi się - toż to jeszcze narybek icon_wink.gif choć za pewne dostarczyłby sporo wrażeń icon_wink.gif
Green fishman
Masz rację ale jak na walecznośc suma to już niezła zabawa i z byle kijkiem nie podchodz... icon_biggrin.gif
Green fishman
Widzę że już nie ma więcej sumiarzy, a szkoda bo spodziewałem się więcej opinii..
Niestety będę się musiał oprzec na swoich przemyśleniach. icon_sad.gif
Klayman
QUOTE(Green fishman @ pon, 11 gru 2006 - 10:16) *

Widzę że już nie ma więcej sumiarzy, a szkoda bo spodziewałem się więcej opinii..
Niestety będę się musiał oprzec na swoich przemyśleniach. icon_sad.gif

Coś taki nawiedzony ?!?! Kilka odpowiedzi masz ? Daj czas niektórym na zastanowienie się ...
Green fishman
Hahaha,z czego najwięcej moich icon_biggrin.gif
Killerek 27
tym bardziej że teraz masz sporo czasu na przemyslenia , jakby nie patrzeć okres ochronny na suma trwa
Klayman
QUOTE(Green fishman @ śro, 13 gru 2006 - 13:39) *

Hahaha,z czego najwięcej moich icon_biggrin.gif

Tym bardziej wyluzuj ... icon_wink.gif

No i zajżyj tutaj: http://www.splawik.com.pl/Na_suma___2313
Green fishman
Dzięki Klayman,czytałem te wypowiedzi.Skoro nic się nie dzieje to zaprezentuje Moje przemyślenia,zaznaczam że sa one ograniczone finansowo do tego pułapu.Mam nadzieję że nie zmieszacie ich z błotem icon_wink.gif
http://www.allegro.pl/item147021457_robins...per_oferta.html
http://www.sklepmikado.pl/index.php?module...amp;prodid=1120
czekam na opinię..
spinn
porównaj ten kołowrotek z tym wybranym przez ciebie
http://www.balena.pl/product_info.php?cPat...products_id=330
Jak dla mnie niemalże się nie różnią, pewnie składali je ci sami chińczycy. Yorka mam od 2-ch lat i jak do tej pory pracuje bezawaryjnie, a kilka sporych rybek juz go przetestowało.
Kijek jak dla mnie zbyt któtki, ale każdy niech sobie łowi jak mu wygodnie.
Green fishman
Masz rację Spin,ciekawy kołowrotek ale potrzebował bym więcej opinii,jeśli chodzi o długośc kija to zwróć uwagę na ciężar wyrzutu,nie znalazłem dłuzszego o podobnych parametrach chociaz sporo szukałem..tym bardziej że wydaje mi się że do zbiorników na których łowię powinien wystarczyć, zaznaczam że to do metody gruntowej.Z reguły korzystam z 2,70.Czekam na dalsze opinie
Klayman
Jeśli chodzi o kijek - wygląda na dość solidny, zresztą można zaufać wędkom Mikado ... jest to solidna firma jeśli chodzi o kije. Proponowałbym co najmniej 2,7 o ile nie 3 m. 3m będziesz mógł połowić też na morzu. Kołowrotek - tu może być nieco gorzej ... jest taki York SeaGame. Kosztuje ok 120 zł w sklepach ... Nie można powiedzieć o nim, że jest cudem techniki ale znam dość dużo bardzo pozytywnych opinii na jego temat. Młynek dość solidny i warty polecenie.

PS. Jeśli chodzi o wędkę, zwróć uwagę na firmę Shakespeare ... jest tam jeden morski kijeczek w cenie ok 150 zł, który dorównuje /o ile nie przewyższa/ kijek Mikadowski, który zaproponowałeś.
Przemekk
QUOTE(Green fishman @ wto, 05 gru 2006 - 15:39) *

Jeśli chodzi o plecionki to mam złe doświadczenia,i raczej nie mam zamiaru się z nimi męczyć ale ciekaw jestem jakiej firmy żyłę byś mi polecił?

Ja na suma używam tylko plecionki zazwyczaj 0,30 o wytrzymałości 30kg i nie mam z nią żadnego problemu.
spinn
Link do ciekawego artykuliku traktującego o sumie, sprzęt, metody.....
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_co...4&Itemid=86
Green fishman
Artykuł jest świetny,wielkie dzięki spinn.Co do kijka Klay to w grę wchodzi ten wariant 3 metrowy tylko .

[edit]

A tak poza tym jeśli gdzieś znajdziecie równie ciekawe materiały artykuły o sandaczu i szczupaku to proszę o link.

[edit]

Hahaha, wiadomośc z ostatniej chwili,właśnie spotkałem znajomego wędkarza którego nie widziałem ze dwa miesiace .Od niego sie dowiedziałem że ciągnołem suma który miał ze 20kg.Jak tak szybko bedzie rósł to do wiosny będzie miał 50 kg...
Klayman
QUOTE(Green fishman @ wto, 19 gru 2006 - 13:19) *

Od niego sie dowiedziałem że ciągnołem suma który miał ze 20kg.Jak tak szybko bedzie rósł to do wiosny będzie miał 50 kg...

Gratuluję pomysłowości Twojemu koledza. A czy powiedział Tobie na którą wiosnę ten sum będzie miał 50 kg?!?! icon_wink.gif Jeśli teraz miał 20 kg to na wiosnę będzie miał 22 góra 23 kg. W końcu w zimę ryby jako stworzenia zmienno cieplne, praktycznie nie rosną ze względu na temperaturę, która ma wpływ na ich metabolizm. Dodatkowo chciałem Tobie przypomnieć, że na tego suma będziesz mógł dopiero zapolować w czerwcu !!! Kiedy minie mu okres ochronny.
Green fishman
QUOTE(Klayman @ wto, 19 gru 2006 - 17:53) *

Gratuluję pomysłowości Twojemu koledza. A czy powiedział Tobie na którą wiosnę ten sum będzie miał 50 kg?!?! icon_wink.gif Jeśli teraz miał 20 kg to na wiosnę będzie miał 22 góra 23 kg. W końcu w zimę ryby jako stworzenia zmienno cieplne, praktycznie nie rosną ze względu na temperaturę, która ma wpływ na ich metabolizm. Dodatkowo chciałem Tobie przypomnieć, że na tego suma będziesz mógł dopiero zapolować w czerwcu !!! Kiedy minie mu okres ochronny.

Źle mnie zrozumiałeś Klay.Znam okres ochronny suma.Chodziło mi o to ze on tak szybko rośnie w wędkarskich opowieściach.Plotki szybko sie rozchodzą i przypomina to zabawę w głuchy telefon. A sum wg mojej i kolegów którzy byli przy holowaniu opinii miał max 10 kg.
GoFeR
Witam w grudniu sumy lapiesz? icon_biggrin.gif no ale jak chcesz sobie polowic sumy w sezonie to pomoge ci wybrac sprzet na suuumA

Kolowrotek mam taki i sprawuje sie swietnie nie do zajechania holowalem nim 30-stke i zero zuzycia
http://www.100per.pl/x_C_I__P_28416356.html

wedka cos w tym stylu nie za droga byle z wlokna szklanego nie weglowka bo na nockach latwo ja zniszczyc
http://allegro.pl/item152093377_york_fino_...a_prezent_.html

zylke polecam dragona big game mimicry 0,45mm lub 0,40mm
http://www.robal.cm.net.pl/product_info.php?products_id=1699

no i haki gamakatsu 6/0-8/0

i to by bylo na tyle olow to juz musisz sam sobie wybrac zalezy gdzie lowisz no i watrobe tez byle krwista byla icon_biggrin.gif

pozdro i polamania// w sumie kije na suma sie nie lamia:D ale cuz!!!
GoFeR
QUOTE(Green fishman @ czw, 14 gru 2006 - 13:59) *

Masz rację Spin,ciekawy kołowrotek ale potrzebował bym więcej opinii,jeśli chodzi o długośc kija to zwróć uwagę na ciężar wyrzutu,nie znalazłem dłuzszego o podobnych parametrach chociaz sporo szukałem..tym bardziej że wydaje mi się że do zbiorników na których łowię powinien wystarczyć, zaznaczam że to do metody gruntowej.Z reguły korzystam z 2,70.Czekam na dalsze opinie

masz racje 270-300cm to w sam raz za dlugi nie moze byc bo rybe trudniej samemu wyjac z wody
Hans
QUOTE(rekmar @ wto, 05 gru 2006 - 15:21) *

Wędka

Jaxon Telstar Surf 390/220

minusem tej wędki jest jedynie brak korka lub pianki na dolniku, przez co niszczy się na podstawce

Kołowrotek

Jaxon Roxan

To jest mój wybór jeszcze nie kupiłem, ale wędka wielokrotnie sprawdzona na sumach przez moich kolegów. Kołowrotek sprawdził się też przy połowie dorszy z kutra. (już kupiłem)

Choć na pewno przeczytasz wiele opinii o firmie "Sraxon" (jak ją niektórzy nie bez ironii nazywają) icon_smile.gif

do tego plecionka 0,25-0,30 lub żyłka 0,40-0,50

Jedyna w tym topiku rozsądna propozycja -oczywiście w tym przedziale cenowym.Sprawdzone w praktyce-polecam.
Drugi mój komplet to Spro FD460 i kij Initi 4.2m 200-300g.Ten zestaw jest trochę pałowaty.
Co do plecionki to mam mieszane uczucia.
Po co wydawać taką kasę na 300 m odcinek gdzie po kilkudniowym wędkowaniu na Odrze czy Wiśle trzeba odciąć kilkadziesiąt metrów bo robi się sztywna od brudu.
Żyłka 0.45-0.50 jest mocna i tania.
Krótsze kije niż 4,2m moim zdaniem z brzegu są bezwatrościowe.Ważny jest daleki wyrzut i kontrola mocnych odjazdów.Krótki kij i plecionka to zestaw mało sprężysty.Byle jaki kołowrotek sobie nie da rady.
Kupuj sprzęt i witamy sumiarza w naszym gronie. icon_smile.gif

Green fishman
Dzięki panowie za rady,każda z nich jest dla mnie bardzo cenna.Niestety bardzo mi zależało żeby zakup zbiegł się z prezentami pod choinke i w wyniku braku odpowiedzi zakupiłem zestaw zaproponowany przez siebie.Nie mam jeszcze żyłki a propozycja żyłki Dragona wygląda kusząco.Podoba mi się też kołowrotek Corsar ale rada przyszła za póżno icon_sad.gif .Biorąc pod uwage mój zakup kija Mikado Cat Fish 300 to jestem zadowolony bo wygląda na solidnie wykonany.Kołowrotek Robinson Maxim 608 który zakupiłem pracuje ładnie ale nie wiem czy nie ma za małej szpuli .Tak międzynami zweryfikuje prawdę o tym zestawie jakiś sumik:-) .Jeśli chodzi o łowienie sumów w grudniu to nie jestem zwolennikiem takich pomysłów.Rybka wzieła mi w pierwszych dniach listopada na zestaw gruntowy z żywczykiem który ustawiony był na szczupaczka.Szkoda mi go ,bo teraz pływa z kolczykiem w pysku i zerwanym kawałem żyłki na holu.Jeśli udało by mi się go wyciągnąć to wrócił by do wody bez ozdób.No może z próżności własnej zrobił bym mu zdjęcie.Mam nadzieję że tym postem nie zakonczymy tego tematu bo wydaje mi się że warto go rozwijać.Są jeszcze kwestie haczyków,kotwiczek przeponów sumowych i nadal otwarta kwestia żyłki a może plecionki(tej też ostatecznie nie wykluczyłem).Jeśli chodz o nowego sumiarza w waszym gronie to masz rację Hans - wpadłem po uszy.Zawsze interesowały mnie przede wszystkim drapieżniki ale sum to taki król lew icon_wink.gif Mam nadzieję że nasza dyskusja na temat suma dopiero się rozkręca..

Pozdrawiam wszystkich łowców drapiezników...
Green fishman
Jednak się pomyliłem ,a dyskusja niestety upadła,wielka szkoda.Wiem że do suma jeszcze czas ale wątpliwości dużo..
tomek wedkarz
te kołowrotki są o za przeproszeniem dupe potłuc !
jezeli nastawiasz sie na suma , nie wiesz jaki Ci weźmie , często pierwszy sum jest największy i nieprzygotowany wędkarz przegrywa walkę .
powinienes miec kij o masie wyrzutu 80-120 gram gdyz jest dosc elastyczny i łowi się "delikatniej" niz kijem od szczotki na dorsze .
żyłka conajmniej 0,40 znakomitej jakosci jezeli chodzi o spining , nawój musi byc conajmniej 200 metrów takiej grubości . jak masz mniej nawet nie wybieraj sie na sumy !
przypon do wędki spiningowej rownie moncy , polecam SPINWALA długosc 50cm i wytrzymałosc 20kg, równiez dobre są Dragona o wytrzymałosci 15 kg zarówno te z fluokarbonu.
polecam łowienie pod wieczór gdyz wtedy mozna wypatrzec polucjącego suma . w nocy szukaj miejsc płytkich gdzie zbiera sie drobnica , takich jak : płycizna za ostrogą , przykosa , opaska , pięknym miejscem są równiez RAFY ! mozesz wybrac sie rowniez w miejsce poboru piasku w rzecze lub innego kruszywa , tam sum często wystepuje .
każdy element zestwau musi byc potwornie mocny , moze to przesada ale tak musi byc jesli chcesz zapolowac na suma icon_wink.gif krętliki , agrafki - proponuje morskie .
kotwice w woblerach wymien na kute haki Gamakatsu 1/0 lub 2/0 .
do przynęt gumowych używaj cięzkich głowek (podczas dziennej orki) z mocnymi hakami , polecam "Big Game" Gamakatsu , są drogie , ale na sprzecie sumowym nie ma co oszczędzac.
w razie pytan pisz icon_biggrin.gif

pamiętaj ze okres ochronny trwa do konca czerwca icon_twisted.gif !!!!!
ja juz powoli kompletuję kolejny sprzęt na sumowe wyprawy icon_wink.gif
adams1999
dobrze by było zamiast żyłki zaopatrzyć się w pożądną plecionke ale musisz mieć jej co najmniej 300m a w jednym kawałku może być trudno dostać
w wedkarskich można kupić plecionke na metry ale patrząc na wytrzymałość tej plecionki to nawet się nie opłaca jej brać można dostać nową serie plecionek jaxon new concept w kolorach fluo (raczej na spining) i ciemnozielonym można kupić w jednym odcinku 250m ale jeżeli chcesz łowić na jakiejs zaporóce to może być mało ale jak chcesz łowić na rzece to trudno rybie bedzie uciec tak daleko
wybierając plecinke nie patrz sie na firme a na wytrzymałość od wytrzymałości odejmnij 20% i tle ci plecionka wytrzyma chociaż moja plecionka jaxona 0,15mm z wytrzymałością do 16kg wytrzymała 20kg ciężarek od sztangi icon_smile.gif średnice musi mieć co najmniej 0,30-0,35mm a pod plecionke musowo podkład z dobrej żyłki karpiowej np. jaxon crocodile carp pakowana po 300m na szpuli super wytrzymała najleprza na podkład ale świetnie nadaje się tez na żyłke głowną zamiast plecionki najgrubsza ta żyłka to 0,35mm wytrzymałość 20kg

dobrze jak kołowrotek ma wolny bieg bo rozpędzony sum może nam wędke wciągnąć do wody straciłem tak jednego teleskopa razem z podporkami icon_smile.gif
ale jak twoj kołowrotek nie ma wolnego biegu to zluzuj hamulec tak aby żyłka wychodziła bez większych oporów wtedy przed zacięciem musisz jedną ręką trzymać rozkręconą szpule kołowrotka

nie jestem sumiazem z prawdziwego zdazenia ale latem potrafie co noc siedzieć czekając na tego smoka icon_smile.gif
mój najwiękrzy sumik miał niecałe 15kg ale jak go złowiłem to tak mnie wkręciła ta ryba że każdą nocke spędzam nastawiając sie własnie na nią icon_smile.gif

na sumy jeżdze ze znajomymi którzy nie łowią nic innego oprucz sporych sumów jeden z nich ma życiówke 30kg a drugi 26kg i co roku podnoszą poprzeczke icon_smile.gif ale mam ogromne szczęście uczyć się od nich
tomek wedkarz
wszelkie łączenia mogą osłabic zestaw , lepiej kupic jeden kwalem żyłki czy plecionki icon_wink.gif
powiedz adams jak to jest w waszym gronie z wypuszczaniem tych sumów ?
bo takie po kilkanascie kilo to juz wiele znaczą dla srodowiska , wypowiedz sie jeszcze na temat waszych metod połowu , miejsc i przynęt
rekmar
QUOTE(tomek wedkarz @ pon, 12 lut 2007 - 20:47) *

te kołowrotki są o za przeproszeniem dupe potłuc !
j

przewinęło się kilka modeli. doprecyzuj proszę o które konkretnie modele chodzi i jakieś uzasadnienie do tego "tłuczenia" sie by przydało icon_wink.gif
tomek wedkarz
konkretnie chodzi mi o Robinsona maxima , Yorka i Dragona Corsara .
pierwsze dwa kołowrotki są duze , wyglądają obiecująco , lecz miałem obydwa w ręce i wiem ze po jednym sezonie uzytkowania się często psują . podczas holu duzego karpia urwał się kabłąk i hamulec nie wytrzymał .
kolowrotki są cięzkie i niedopracowane pomimo ich wielkosci .

Ty zaproponowałeś Roxana i wydaje mi sie ze jest to kołowrotek dosyc sensowany , sam sie nad nim zastanawiam do ciężkiego spinningu .
adams1999
tak jak widać na moim podpisie na czerwono widniej moja zasada icon_smile.gif wypuszczam wszystkie ryby z wyjątkiem małych na żywca czy na trupka icon_wink.gif znajomi również moji koledzy ryby puszczają
a najczęściej mowimy je na rzece Odrze mamy tam sprawdzone miescówki są to rynny głębokie przynajmniej na 5-6m żeby takie rynny znaleść trzeba troszke umieć czytać rzeke ale najczęściej takie rynny są na przykosie na zakręcie rzeki jest to "ploso" najczęściej jest bardzo głębokie i z reguły są tam sumy ale na zakrecie rynna jest przy brzegu a po drugiej stronie rzeki jest wypłycenie tkz."przymulisko" i miescówke musimu zająć na przymulisku i zestawy lokować pod drugim brzegu żeby hol miał jakiś sens (często sum wchodzi pod skarpe) łowimy na trupki, żywce i pręczki po 10- 15 rosówek przypon z plecionki i kuta wielka morska kotwica albo pojedynczy hak wędki ustawiamy na sztorc pionowo aby nurt nie zciągał żyłki a ciężarki to minimum 100g ale najczęsciej jest to 150-200g
koledzy mają jedno częściowe kije sumowe i surfcastingow (do połowów w morzu z paży) kolowrotki karpiowe
ja mam kije karpiowe 3,5lbs i nieraz teleskopa 250g wyrzut prawdziwa "pała" icon_smile.gif
ryby podbieać trzeba podbieakiem karpiowym 1m/1m/1m przynajmniej ale nie można podebrać dużego suma z brzegu bo poprostu porwie nam nawet najleprzy podbierak dlatego jeden zawsze wchodzi w woderach do wody i pomaga go podebać rękami można też podebrać rybe oseką ale wtedy kaleczymy rybe a to nie jest dobre

tyle jeżeli chodzi o rzeke na zbiornikach zaporowych łowi się tak samo z tym że o wiele trudniej jest znaleść głębie (jednak najczesciej najgłębsze miejsca są przy zaporze) a zestawy często trzeba wywozić

to tyle tak zarysowo jak bedą jeszcze jakes pytania to chętnie na nie postarm się odpowiedzieć icon_smile.gif
rekmar
QUOTE(tomek wedkarz @ pon, 12 lut 2007 - 21:23) *

Ty zaproponowałeś Roxana i wydaje mi sie ze jest to kołowrotek dosyc sensowany , sam sie nad nim zastanawiam do ciężkiego spinningu .

Okuma Axeon
i
Okuma Oryx

To są bardzo dobre rozwiązania jeśli możesz kilka zł więcej wydać
tomek wedkarz
Axeon piękna rzecz , napewno świetny kołowrot na suma icon_surprised.gif cena jeszcze lepsza icon_wink.gif
wiesz nie wiem czy kupie Okuma , jakbym miał kase to tak , ale jeszcze chce echosonde tanią kupic na rzeke , bo mam jedną głębie i nawet ciężką gumą nie moge sprawdzic ile tam jest , sumisko tam siedzi na bank icon_wink.gif , nie ma głębszego miejsca na tym odcinku rzeki .
jak bede miec mniej kasy to wybiore Roxana
adams1999
zamiast roxana radze wybrać jaxon syncro praktycznie to samo co roxan z tym że z wolnym biegiem a to jest przydatne cena podobna

ale jeżeli masz więcej kasy na kołowrotek to radze kupić coś z morskich kołowrotków daiwy
emcast, emblem, turnament basia albo shimano technium (są to kołowrotki bez wolnego begu ale bardzo mocne szczegulnie basia i shimano technium ale te dwa kosztują grubo ponad 1000zł)

jednak najleprzy jak dla mnie jest karpiowy shimano big baitrunner long cast (z wolnym biegiem cena około 700zł)
tomek wedkarz
powiem Ci ze syncro niczym prawie nie rózni sie od CARP MAXA którego mam , raczej wybiore kołowrot z tylko przednim hamulcem , dużymi tarczami itp.
a co sądzicie o multiplikatorze , miescie ogrom żyłki , do spiningu sumowego w sam raz... ale icon_confused.gif
adams1999
QUOTE(tomek wedkarz @ pon, 12 lut 2007 - 22:45) *

powiem Ci ze syncro niczym prawie nie rózni sie od CARP MAXA którego mam , raczej wybiore kołowrot z tylko przednim hamulcem , dużymi tarczami itp.
a co sądzicie o multiplikatorze , miescie ogrom żyłki , do spiningu sumowego w sam raz... ale icon_confused.gif

carp max miesci troche mniej żyłki i nie jest tak wytrzymały ale za to jest tańszy prawie o polowe
a powiem ci że kołowrotek z wolnym biegiem jest tu bardzo przydatny!!! zrozumiesz to jak przywali ci spory sum i wędka poleci jak strzał do wody icon_smile.gif a multiplikator raczej jest do sumowego spiningu na grunt o wiele lepiej łowi się na zwykłym kołowrotku
tomek wedkarz
nie musisz mi mowic o sumowym braniu , doswiadcylem tego w "moim miejscu" gdzie chce zmierzyc glebokosc icon_cool.gif w dodatku łowiąc na spining , ale słaby był sprzęt , zyłka 0,40 -200m. ktoś tu pisał (chyba ty adams) ze w rzece sum nie spłynie ? mi na dosyc małej rzece spłynął ze 200 metrów icon_neutral.gif
no własnie mi chodzi o kołowrot do spiningu , przepraszam ze nie załozylem oddzielnego tematu icon_wink.gif
adams1999
u mnie na rzece to sumy raczej murują przy dnie zamiast wyciągać żyłke z kołowrotka icon_smile.gif
ale widziałe taki przypade że koleś zaczucił na jedną rosówke na węgorza i przywalił mu sum facet miał żyłke chyba 0,20 więc sie z nim nie siłował dokrecił tylko poządnie hamulec ale sum pod prąd wyciągnoł mu 150m żyłki odpyną z hakiem i żyłką w pysku a wędkarz został z pustą szpulą na brzegu icon_smile.gif
tomek wedkarz
często tak jest gdy sum jest duzy a rzeka szeroka , po braniu sum płynie sobie do swojej kryjówki albo w niej siedzi i muruje tak jak mowiles , jesli wezmie w swoim dole lub obok niego.
jezeli łowi sie na duzej rzece albo w miejscach gdzie suma mozna sie spodziewac trzeba liczyc na taką ewentualnosc i byc tego swiadomym .
juz nie moge sie doczekac tych ciepłych wieczorów icon_biggrin.gif
Mati sumiarz
QUOTE(Green fishman @ wto, 05 gru 2006 - 12:39) *

Ostatno miałem przygodę ze sporym sumem (około 8 kg).Niestety sprzęt na który miałem branie był skompletowany raczej na szczupaka do 3,5 kg i rybka pomachała mi na pożegnanie ogonem po 5 min holu.Już dawno chciałem skompletować sobie sprzęt na suma żeby zastawić się na niego nad Zalewem Sulejowskim.Mam, własne przemyślenia na ten temat ale chętnie wysłuchał bym sugestii bardziej doświadczonych kolegów sumiarzy z forum na ten temat.Sprzęt będzie kompletowany od podstaw więc czekam na sugestie w sprawie wszystkich elementów od wędziska ,kołowrotek po żyłkę..[size=3]

Jeśli chcesz łowić sumy na spinning to ten sprzęt będzie odpowiedni:

Wędzisko
Mikado Matrix 777 Pilk. Dł. całkowita 300 cm. Dł. transport. 158 cm. Waga 400g i c.w. od 50g do 200g.

Kołowrotek
Cormoran Big Ben - 7Pi 5000. Poj. szp. 0.40mm/280m. 7 łożysk. Waga 575g i przełożenie 4.8:1.

Plecionka
Konger Tigrex. 300m. Średnica 0.30mm. Wytrzymałość 28kg.

Jeśli zaś chcesz łowić sumy na żywca lub na ciężką gruntówkę to ten sprzęt będzie odpowiedni:

Wędzisko
Cormoran Strikeforce Catfisch Rods. Dł. całkowita 3.30m. Dł. transport. 173 cm. C.w. od 100g do 300g.

Multiplikator
Cormoran Seacor LH 530. Poj. szp. 0.50mm/360m. Poj. szp. (plecionki) 0.30mm/500m - 530m. 3 łożyska.
Waga 725g.

Plecionka
Sufix Matrix Pro. 230m. Średnica 0.50mm. Wytrzymałość 45.40kg.

Hans
O kurde...-Mati sumiarz ten nick brzmi dumnie
Zobowiązuje Ciebie do pochwalenia się sukcesami! icon_biggrin.gif
Green fishman
Mati-sumiarz czekamy...
Sumiarz
Prawde mówiac nie łowie od roku i wiem ze na sprzęt nie z górnej półki można wyciagnac wąchale po 40-60kg. Uzywam teraz wedzisko Mikado Catfish 3m 100-300gr i jest swietne do tego kręcioł JAXON ROXAN 7500 na zyłce SPEZI LINE BIG FISH 0,50 i nie trafil mi sie narazie zerwany sum. Chociaz to moja druga wędka Mikado (pierwsza złamalem na Ebro - zacioł sie kołowrotek i wedka poszla) icon_neutral.gif ale i tak godna polecenia jak na polskie wody.

Dobra jest wedka malo znanej firmy, do tego teleskopowa. Cholernie tania bo kosztowala tylko 30zl ale na sumy okolo 10kg styknie. Jest to BRANDO - World of Seas 4m 100-300gr. Do tego kolowrotek YORK SEA GAME 7000 i jest fajna gruntoweczka. nie radze mocniejszej zylki niz TARANTULA 0,35 bo ona jest niezla.

Czemu nie wpakujecie sobie wedki okolo 500-700gr cw??? Jeju jak wy wszyscy przesadzacie. jak by potwory plywaly w tej wodzie! Masakra! Byscie zobaczyli na Ebro co plywa to byscie nawet tam do wody nie weszli. Tam chwila nieuwagi i albo plywasz w wodzie obok odwroconej lodki albo lamiesz wedke. Tam chociaz sie dzieje cos. Faktem jest ze w polsce sa duze ryby i niektorzy nieumieja ich odnalesc poprostu. W tamtym sezonie znajomi na zalewie JEZIORSKO wyciagneli w ciagu 3 tygodni 15 sumow od 20 do 48kg. ale niestety to jeszcze nie hiszpania, moze kiedys... Co wy na to? Ale niestety to jest niemozliwe, poniewaz panowie siedzacy w kolach PZW wola dac sobie w palnik zamiast zarybic jeziora i rzeki sumem i innymi gatunkami ryb.nie jest tak? jezeli nie mam racji to powiedzcie! icon_surprised.gif

Acha Mati-sumiarz fajnie skompletowany sprzet, chociaz uzywalem multiplikator, i nie polecam osoba, ktore nie sa doswiadczone.

moze to podSUMUJMY: Wędka najlepiej: 3-4metry, segmentowa, cw 100-300gr. kolowrotek rozmiar 60 mozna nawet 70. najlepiej zeby miescil minimum 250m zylki 0,50. lepiej miec zapas niz miec jej o 20 metrow mniej na szpuli. Przypon z plecionki 0,40 i hak zalerzy na co sie ustawiamy. najlepiej zeby byl kuty i naprawde mocny! Jakies sugestie?

Green fishman
Hmm.. więc wybierając samemu wędzisko na podstawie swoich przemysleń widzę że wybrałem dobrze CAT FISH 300.Teraz się zastanawiam jak sprawdzi się na dużej rybie kołowrotek Robinson 608 który kupiłem do tego zestawu.Ktoś juz na nim cholował coś powyżej 10 kg?
Green fishman
Wiem że nie jest to dział z zapytaniem o zyłki ale kontynuacja tematu.Mianowicie żyłka.Co polecacie do tego zestawu który jest w powyższym poście.Rozmiar ,firma i model zyłki.Weźcie pod uwagę możliwości tego kołowrotka.Czekam na wasz opinie..(tylko nie jaxon do niego nikt mnie nawet pałą nie przekona)
sunbeam
Polecam plecionkę SUFIX Matrix. Na suma w klasie ekonomicznej nie znajdziesz raczej nic lepszego. Sam łowiłem kiedyś sumy na żyłkę, ale po "małej" stracie suma tak na oko 50-60 kg uważam że plecionka jest najlepszym rozwiązaniem, a oszczędzanie na lince jest w przypadku połowu suma jest zupełnie niecelowe. Jeśli chcesz wziąć się "pełną gębą" za połów sumów i możesz sobie na to pozwolić kup plecionkę Cormoran BIG CAT. Sam zakupiłem już szpulę i tylko czekam na 1 lipca.
Green fishman
Nie wykluczam całkowicie plecionki ale mam z nia związane niemiłe wspomnienia i chyba będę próbował na poczatku z żyłką.Musze opanowac technikę rzutu kijem o takim ciężarze wyrzutu.Jak bedę miał więcej dowiadczenia to przejdę na plecionki.Pomimo wszystko jest to dla mnie cenna rada.Wielkie dzięki sunebaum.
Marcin111
a co sądzicie o tym kołowrotku jesli chodzi o sumy http://www.okonek.com.pl/product_info.php?...roducts_id=2593 ??
tomek wedkarz
świetny kołowrot ! sam go zakupiłem jakiś miesiąc teamu , byłem na kilku wyprawach sumowych i spisuje sie znakomicie ! ogromny zapas żyłki i solidna konstrukcja ! kupuj i nie patrz na inne ! polecam
Sumiarz
Oj tomek tomek... Lepiej bys poiwedzial kto ci go polecil?? a co byscie poeiwdzieli o kolowrotku zwacym sie MIKADO RAPTOR XA?
Link do niego: http://www.sklepmikado.pl/?module=Katalog&...w&katid=961 Slyszalem ze w opisie jest napisane ze wygra z kazdym sumem. Chcialbym to uslyszec tez od was. JA z kolega Tomkiem uzywamy teraz Raobinsony Gamer 708 ... Ja do tego mam DRAGONA SILVER EDITION CATFISH 3,30m cw200-400gr i musze powiedziec ze jest wszystko ok. Ale szukam jeszcze czegos do zywca... A jezeli chodzi o plecionke to mozna wziac plecionke KONGER TIGREX 0.40 jest ok... Pozdro Tomek from Jeziorsko. bede tam pojutrze jak kupie kolowrotek.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.