Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Sum Z Gruntu
Wędkarstwo - Forum Wędkarskie > Metody > Grunt
lama1994
Witam!
Chciabym się dowiedzieć coś na temat łowienia sumów z gruntu. Czytałem gdzieś że skuteczną przynętą jest wątróbka drobiowa jak i wieprzowa. Jednak nie wiem jak ją zamontować i w ogólenie mam pojęcia jak miałby wyglądać taki zestaw na suma. Prosiłbym o wyjaśnienie jeszcze jak wygląda sprawa z nęceniem, czy można przy pomocy materiałów PVA?
Z góry dzięki za odpowiedz!
Pozdrawiam!
Marcin5xd
a co wsadzisz do PVA? suma na rzywca chyba ze chcesz juz na ta watrobke to duzy hak i lepiej miec ponton albo lodke a nie wyrzucac...
lama1994
do pva też wątróbka lub jakieś kawałeczki małych ryb
Marcin5xd
jak by sie uparł to by i bylo ...
terminator
CYTAT(lama1994 @ nie, 30 sty 2011 - 20:30) *
do pva też wątróbka lub jakieś kawałeczki małych ryb

To chyba, że suszona... icon_mrgreen.gif
Marcin5xd
suszone albo szybko rzucac ;p hehe nie no ale najlepiej wywozic...
sokoll
podpinam sie .... jak zamontować taka watrobke na hak/kotiwce. W ogole jak powinien wygladac taki zestaw na watrobke zarowno jak i na zywca... czy rozni sie czyms od takiego tradycyjnego zestawy zywcowego ?
azzz78
Temat był już poruszany na forum
http://www.splawik.com/index.php?showtopic...mp;#entry161759
sokoll-przy sumach używasz na przypon plecionki znacznie grubszej od plecionki/żyłki głównej najlepiej od 60kg wzwyż chodzi o to aby sum nie przetarł przyponu swoją tarką icon_wink.gif
sokoll
CYTAT(azzz78 @ nie, 30 sty 2011 - 21:52) *
Temat był już poruszany na forum
http://www.splawik.com/index.php?showtopic...mp;#entry161759
sokoll-przy sumach używasz na przypon plecionki znacznie grubszej od plecionki/żyłki głównej najlepiej od 60kg wzwyż chodzi o to aby sum nie przetarł przyponu swoją tarką icon_wink.gif

Lepiej chyba zylke walnac bo jest mniej podatna na przetarcia.. a ze stalka nie da rady ? sorry za takie pytania moge wam sie wydac glupie ale jestem zielony w tym temacie
azzz78
Można i żyłkę ale taką min. 0,40 z tym że taka żyłka do już jak drut sztywna więc lepiej jednak plecionkę pewnie by się znalazły takie stalki co mają dużą wytrzymałość ale raczej ich się nie używa bo za bardzo kaleczą sumy no chyba że suma na kotlety chcesz.
Najlepiej poszukaj na http://www.forumsumowe.pl/news.php albo spytaj forumowego mistrza avallone78.
sokoll
CYTAT(azzz78 @ nie, 30 sty 2011 - 22:01) *
Można i żyłkę ale taką min. 0,40 z tym że taka żyłka do już jak drut sztywna więc lepiej jednak plecionkę pewnie by się znalazły takie stalki co mają dużą wytrzymałość ale raczej ich się nie używa bo za bardzo kaleczą sumy no chyba że suma na kotlety chcesz.
Najlepiej poszukaj na http://www.forumsumowe.pl/news.php albo spytaj forumowego mistrza avallone78.

Dzieki wielkie... a zywca zahaczać tylko za grzbiet czy jak ?
azzz78
Zależy od żywca-wielkość,gatunek i też gdzie będziesz nim łowił rzeka czy jezioro?
sokoll
CYTAT(azzz78 @ nie, 30 sty 2011 - 22:29) *
Zależy od żywca-wielkość,gatunek i też gdzie będziesz nim łowił rzeka czy jezioro?

Jeziorko.. raczej nie nastawiam sie na rekordowe sumy wiec zywiec nie bedzie jakis ogromny...
azzz78
To za grzbiecik zahacz będzie dobrze.
lama1994
A co do zestawu gruntowego na suma, to jak to ma wyglądać, czy może być takie coś:
Bezpieczny klips(jak na karpia) --> do tego ciężarek (50-70gr) --> krętlik --> do krętlika jakiś wytrzymały przypon --> kotwica.

Po krótce mówiąc chciałbym zapytać czy w metodzie połowu suma z gruntu mogę używać "bezpiecznego klipsa". Czy nie będzie on w czymś przeszkadzał?!
sokoll
własnie co do wygladu zestawu koncowego to tez jestem ciekawy.
lama1994
Przeglądając google natknełem się na taki przykład zestawu końcowego (zdjęcie w załączniku). Jednak nie daje mi spokoju myśl, że przy wyrzucie przynęty do wody może ona się poplątać razem z tym ciężarkiem zamontowanym na bocznym troku. Prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości.
Marcin5xd
ale napewno nie ma takiej wytrzymalosci jak zwykly zestaw .. ten kretlik potrojny i rybe holowac na boczym ramieniu? na suma? nie wydaje mi sie
azzz78
Zestaw z potrójnym krętlikiem odpada bo ma za małą wytrzymałość.Ale popatrz na to:
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Marcin5xd
no to juz tak icon_smile.gif
LucifffeR
ja mianowicie polecał bym nie necic kilka dni bo suma cięzko jest zanecic icon_wink.gif a pellet wołowy bardzo drogi... a mało go w paczce icon_wink.gif

Proponuje paternoster... z duzym hakiem i odpowiednim trupkiem... badz zywcem poniewaz 90 % diety suma stanowia ryby reszte jakies robale i inne padliny icon_biggrin.gif obrac miejsce docelowe i zanecic jednorazowo kilka kilogramów bulki tartej z kilkoma paczkami suszonej krwi ;] nie necic punktowo a na powierzchni chocby 5/5 m ;] sum lubi zapach krwi i innej ztechlizny ;] mozna dozucic jakis flakow icon_biggrin.gif napewno nie ryb bo nimi necic nie wolno... ;p do bułeczki i do krwi przyjda płocie leszcze klenie sum bedacy w poblizu zainteresuje się zapchem krwi a jak zobaczy stado rybek to ocipieje z zachwytu icon_wink.gif rybki uciekna zostaje zywiec z fluo pod skora... plecionke bym odradzał bo tarka jaka ma sum w paszczy moze ja łatwo rozwarstwic i przetrzec... to moj taki wyobrazony przepis bo w połowie suma jestem kąpletnie zielony choc staram sie rozumiec kazda z ryb i myslec jak one ;D puki co mysle jak leszcz... w przenosni i dosłownie... ale dlaczego by nie sprubowac ?!
Marcin5xd
robią tak na zywca wywozisz zywca na plycinzne podrzucisz mu zanente i do zanenty przychodza ryby a za rybami drapierznik... ja tak nie robilem ;p ale wiem ze ma to sens
LucifffeR
tak od siebie dodam... ze sumy ponoc wola glebokie wody, najlepiej doły w których maja swoje "lózeczka" i czychaja na zdobycz... i na ogól zeruja na głebokiej wodzie... choc takze wiem ze potrafia one przebyc duze odległosci bez względu na płytka czy gleboka wode aby wkoncu znalezc sobie piekna kolacje...

Polecam poprostu zarzucic zestaw... jesli łowisko jest mało łowne w sumy to trzeba poprostu prubowac... lepsze to jak miesiacami wypatrywac zerowisk...
Kiedys bedac na nocce zarzuciłem daleko zestaw na wegorza z 100 g ciezarkiem icon_razz.gif chodziło mi o odległosc by trafic pewne łowisko... wydawało mi się iz poplątałem zestaw sciagajac juz przy samym brzegu na oko jakies 3-5 m przjechałem sumowi po grzbiecie ciezarkiem na głebokosci moze 60 cm... ruszył ospale z dna ale jego wymiary były ogromne... nieboje się napisac iz mógł miec około 230 cm... moze wiecej ! długi czas stałem jak wryty ? przepływal odpoczywał zerował ? zblizał sie zmrok a drobnica lgnie do brzegu by spokojnie tam noc przeczekac pod osłona trzcin i innych elementów infrastruktóry dennej icon_biggrin.gif
sokoll
wydaje mi sie ze w nocy warto szukac suma na plażach.. w dzien plazowicze spożywają roznego rodzaju posilki i czesc z nich napewno wpada do wody. W nocy dropnica korzysta z chwili spokoju i wsuwa resztki , a wiadomo ze jak i drobnica to i drapieznik ; )
azzz78
LucifffeR dlatego używa się plecionek przyponowych od 60kg wzwyż i nic się nie przeciera i znajdź fluorocarbon 0 wytrzymałości 100kg icon_eek.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.