Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Amortyzator
Wędkarstwo - Forum Wędkarskie > Metody > Spławik
Tomcioadamcio
Witam
chcialem sie zapytac jaki jest sredni koszt zamontowania amortyzatora .Dysponuje batem 6 m lowie na odrze czasem na jeziorach. Co zrobic gdy przydarzy mi sie zaczep jaka jest szansa ze nie zerwie zestawu
A_post_oł
Bat to wędka do łowienia małych i co najwyżej średnich rybek, to nie jest karpiówka do holu wielkich ryb. Batem po zacięciu najczęściej wyciągasz rybę z wody i stosujesz hol powietrzny, bierzesz rybę na klatę, bardzo rzadko musisz utyć podbieraka.

Jeśli chcesz łowić duże ryby to zmień metodę i wędkę.

Amortyzator zamontowany w bacie to nieporozumienie, więcej jest z nim kłopotu niż pożytku, nie warto sobie tym zawracać głowy.
Jeśli chcesz się przekonać jak kłopotliwy jest amortyzator gumowy to przywiąż do zestawu na bata 1 m amortyzatora gumowego, zwyczajnie na zewnątrz i zobaczysz jakie będziesz miał kłopoty z podebraniem ryby z zaczepem itd.

Na rybach jak na wojnie jakieś straty muszą być albo w ludziach albo w sprzęcie.
Na bat łowi się małe rybki na małe haczyki i cienkie żyłki, zaczepy się przytrafiają i urwane haczyki też, na to nie ma lekarstwa. Po to stosuje się cienki przypon by urwać tylko haczyk a nie cały zestaw. Największe straty trafiają się na nowej miejscówce im bardziej obadane miejsce tym lepiej wiesz jak poprowadzić zestaw by uniknąć zaczepu.
mlodywyczynowiec
Witaj,
Średni koszt amortyzatora wynosi w okolicach 14-20 zł, zależy jaki sklep. Przy zaczepie, hmm noo powiem tak, zależy jaki to zaczep.
Jeśli zaczepisz o rośliny to jest duża przypuszczalność, że wyciągniesz, jeśli zaś zaczepisz o korzeń w wodzie to z tym będzie problem, w tedy tylko musisz liczyć na to, żeby Ci się przypon urwał.

A_post_oł - ja mam jakoś w batach takie amortyzatory i nie mam żadnego problemu. A jeśli mi wejdzie większa ryba to mam większą pewność, że ją wyciągne... A bez niego to bym w ogóle nie dociągnął jej do brzegu. Mam znajomych, którzy na bata wyciągają karpie, liny, karasie, a nawet i szczupaki.
A_post_oł
To nie jest tylko guma za 12 złotych to jest tulejka teflonowa na szczytówkę i łącznik guma zestaw, najczęściej kupno nowej szczytówki bo po obcięciu fabrycznej do średnicy umożliwiającej montaż tulejki niewiele wystaje ponad przedostatni skład. To jest zakup korka montowanego do składu a umożliwiającego nawinięcie gumy.
Nie chce mi się szukać cen ale wychodzi to drożej niż bat który chcemy przerobić (chyba że ktoś ma profesjonalne baty). Ja używam 6 m bolonki i jest to dla mnie wędka uniwersalna.
mlodywyczynowiec
Amortyzator ---> http://muskie.home.pl/index.php?option=com...Itemid=99999999
wojtek_16
A_post_oł ale ty piszesz głupoty... przywiąż metr gumy do bata na zewnątrz ...masz ty w ogóle pojecie jak się montuje gumę w bacie? I jakie nie porozumienie bat+guma?? Jeżdżę już trochę po zawodach i coś o tym wiem...co zrobisz jak np. na zawodach wejdą ci bonusy np. leszcze po parę kilo? będziesz wiązał przypony i tracił ryby? Guma jest przeznaczona do tyczki ale na bata tez się ją stosuje... a co do korka tulejki itd. to wszystko to można samemu zrobić a w sklepie kupisz tylko gumę i łączniki.Jestem w klubie wędkarskim i dużo ludzi łowi batami..często wejdą Ci duże płocie liny itd. na treningu to nie jest problem ale na zawodach to już trochę gorzej.. będziesz łowił płotki po 15 cm jak w łowisku będą grube ryby? Według mnie to nie ma trochę sensu...
Tomcioadamcio...wybór należy do ciebie...ale szkoda by było żebyś tracil duże ryby z powodu przyponów..
A jeszcze jedno do A_post_oła odpowiedz mi na te pytanie..do czego jest przeznaczona tyczka? Z tego co ja wiem to do połowu drobnej ryby..a dlaczego robią tyczki karpiowe?Są nawet topy karpiowe do tyczek na które łowi się karpie..to czemu na bata by nie można było spróbować z karpiami?
A_post_oł
Wojtek 16 masz w poście wyżej napisane jak prawidłowo zamontować gumę w topie i co jest do tego potrzebne. Mam pojęcie o tym jak się to robi. Dalej twierdzę że do bata guma nie ma sensu. Tyczka to jest zupełnie inna bajka tam guma stanowi nieodłączny element zestawu, ale trzeba pamiętać że łowi się zestawem skróconym i ewentualne spore wyciągnięcie amortyzatora można równoważyć mniejszą ilością odłożonych elementów, do bata nie dołożysz i jeśli spora ryba wyciągnie dużo gumy to zabawa w podbieranie jest taka sobie. Wiem też i o topach karpiowych więc nie musisz mnie pouczać bo też parę razy byłem na zawodach, a że już trochę żyję to pamiętam jeszcze czasy gdy amortyzator wiązało się jako element zestawu i był on na zewnątrz a nie w środku. Jeśli ktoś chce się męczyć z batem i gumą to może niech najpierw spróbuje uwiązać ją na zewnątrz by się przekonać jak to działa. Tomcioadamcio chyba nie jest zawodnikiem i raczej chce to zastosować do rekreacyjnego łowienia.

A jako moderator powiem: może czasem pomyśl zanim zarzucisz komuś głupotę, bo prowadzi to do niepotrzebnych scysji na forum icon_wink.gif
nyny
CYTAT(wojtek_16 @ wto, 16 cze 2009 - 19:41) *
A_post_oł ale ty piszesz głupoty... przywiąż metr gumy do bata na zewnątrz ...masz ty w ogóle pojecie jak się montuje gumę w bacie? I jakie nie porozumienie bat+guma?? Jeżdżę już trochę po zawodach i coś o tym wiem...co zrobisz jak np. na zawodach wejdą ci bonusy np. leszcze po parę kilo? będziesz wiązał przypony i tracił ryby? Guma jest przeznaczona do tyczki ale na bata tez się ją stosuje... a co do korka tulejki itd. to wszystko to można samemu zrobić a w sklepie kupisz tylko gumę i łączniki.Jestem w klubie wędkarskim i dużo ludzi łowi batami..często wejdą Ci duże płocie liny itd. na treningu to nie jest problem ale na zawodach to już trochę gorzej.. będziesz łowił płotki po 15 cm jak w łowisku będą grube ryby? Według mnie to nie ma trochę sensu...
Tomcioadamcio...wybór należy do ciebie...ale szkoda by było żebyś tracil duże ryby z powodu przyponów..
A jeszcze jedno do A_post_oła odpowiedz mi na te pytanie..do czego jest przeznaczona tyczka? Z tego co ja wiem to do połowu drobnej ryby..a dlaczego robią tyczki karpiowe?Są nawet topy karpiowe do tyczek na które łowi się karpie..to czemu na bata by nie można było spróbować z karpiami?

Jest tylko jeden maly szczegol w tym wszystkim.
Porzadny zawodnik ma po kilka batow w arsenale (conajmniej po dwa w rozmiarze), z czego jeden do finezyjnego lowienia drobnej ryby, drugi do ciezszego lowienia wiekszych ryb. I nie musi posilkowac sie gumami w batach.
Byl watek o zawodach, nic bardziej niedorzecznego, na zawodach lowimy szybko wiec zabawa z guma jest nie wskazana, bo tracisz niepotrzebnie czas.
Jakos ja na powazniejszych zawodach (troche wyzszej rangi niz towarzyskie) widzialem moze z 2 razy gumy w batach innych zawodnikow.

Ja osobiscie nie jestem zwolennikiem montowania do bata gum, bo nie po to bat zostal skonstruowany. Poza tym w porzadnych batach, gdzie cena oscyluje od 100 zl za kazdy metr wedki nie trzeba sie posilkowac roznymi dziwnymi rozwiazaniami. Kupujac bata trzeba miec swiadomosc do czego ma sluzyc i jak nim lowic. I przechodzimy do ostatniej kwesti, a mianowicie to ze troche mi to traca miesiarstwem, ze za wszelka cene chce sie wyciagnac kazda rybe. Przeciwnik tez musi miec szanse, zreszta po umiejetnym holu mozna wyciagnac wieksze sztuki na finezyjne baty.
Tomcioadamcio
CYTAT(nyny @ śro, 17 cze 2009 - 01:10) *
Jest tylko jeden maly szczegol w tym wszystkim.
Porzadny zawodnik ma po kilka batow w arsenale (conajmniej po dwa w rozmiarze), z czego jeden do finezyjnego lowienia drobnej ryby, drugi do ciezszego lowienia wiekszych ryb. I nie musi posilkowac sie gumami w batach.
Byl watek o zawodach, nic bardziej niedorzecznego, na zawodach lowimy szybko wiec zabawa z guma jest nie wskazana, bo tracisz niepotrzebnie czas.
Jakos ja na powazniejszych zawodach (troche wyzszej rangi niz towarzyskie) widzialem moze z 2 razy gumy w batach innych zawodnikow.

Ja osobiscie nie jestem zwolennikiem montowania do bata gum, bo nie po to bat zostal skonstruowany. Poza tym w porzadnych batach, gdzie cena oscyluje od 100 zl za kazdy metr wedki nie trzeba sie posilkowac roznymi dziwnymi rozwiazaniami. Kupujac bata trzeba miec swiadomosc do czego ma sluzyc i jak nim lowic. I przechodzimy do ostatniej kwesti, a mianowicie to ze troche mi to traca miesiarstwem, ze za wszelka cene chce sie wyciagnac kazda rybe. Przeciwnik tez musi miec szanse, zreszta po umiejetnym holu mozna wyciagnac wieksze sztuki na finezyjne baty.

chyba sie nie zrozumielismy bo w temacie nie wspomnialem nic o zawodach. Łowie sam dla siebie z przyjemnosci a nie zeby z kims rywalizowac, a co do tego ze przeciwnik musi miec tez szanse to niech sobie tez zamontuje amortyzator i bedzie mial takie same szanse, a to ze chcemy z innymi kolegami po kiju wyciagac wszystkie ryby to nie znaczy ze jestesmy miesiarzami.NIE WAZNE ILE ZLAPIE WAZNE ZE WIEKSZOSC ZNOW OTRZYMUJE WOLNOSC, a ty jako wedkarz powinienes wiedziec jaka to radosc jak masz duzo ryb w siacie .
Adam_sdz
CYTAT(A_post_oł @ nie, 14 cze 2009 - 14:20) *
Bat to wędka do łowienia małych i co najwyżej średnich rybek, to nie jest karpiówka do holu wielkich ryb. Batem po zacięciu najczęściej wyciągasz rybę z wody i stosujesz hol powietrzny, bierzesz rybę na klatę, bardzo rzadko musisz utyć podbieraka.

Jeśli chcesz łowić duże ryby to zmień metodę i wędkę.

Amortyzator zamontowany w bacie to nieporozumienie, więcej jest z nim kłopotu niż pożytku, nie warto sobie tym zawracać głowy.
Jeśli chcesz się przekonać jak kłopotliwy jest amortyzator gumowy to przywiąż do zestawu na bata 1 m amortyzatora gumowego, zwyczajnie na zewnątrz i zobaczysz jakie będziesz miał kłopoty z podebraniem ryby z zaczepem itd.

Na rybach jak na wojnie jakieś straty muszą być albo w ludziach albo w sprzęcie.
Na bat łowi się małe rybki na małe haczyki i cienkie żyłki, zaczepy się przytrafiają i urwane haczyki też, na to nie ma lekarstwa. Po to stosuje się cienki przypon by urwać tylko haczyk a nie cały zestaw. Największe straty trafiają się na nowej miejscówce im bardziej obadane miejsce tym lepiej wiesz jak poprowadzić zestaw by uniknąć zaczepu.

Zgadzam się z Apostołem zakladanie gumy do bata to jakieś nieporozumienie . Jeśli chcesz aby bat dobrze amortyzował ci rybę to zamontuj sobie wklejkę i tyle. Moim zdaniem gumy do batów zakładają ludzie z niewielkim pojęciem do łapania na bata i myślą, że to coś im pomoże. Lub po prostu chcą zaszpanowac, że łapią "Prawie Tyczką" . Osobiście używam amortyzatorów gumowych tylko do tyczki i jestem zadowolony.
wojtek_16
Gumy w batach używają tylko ludzie co mają nie wielkie pojęcie o łowieniu na bata?Weź mnie nie rozśmieszaj Adamie. Chciałbym się z Tobą zmierzyć..Ty na tyczkę a ja na bata...ostatnio byłem na zawodach i wygrał je człowiek który łowił na bata... było nas ponad 70 zawodników.Wyj...bał wszystkich z tyczkami.Ja w tych zawodach byłem 8 i na początku wyjechałem z tyczka...później zmieniłem tykę na bata i nadrobiłem wynik.Nie którzy w tyczkami mieli po 300 gram a pogoda była taka,że wiało nie miłosiernie...niby na bata to pogoda kiepska to lepiej z tyczką,a gó...no prawda jak masz pojęcie o łowieniu to na wszystkim zrobisz wynik.
Nyny...nie wiedziałem że masz takie podejście do ludzi...Ci co nie chcą tracić dużych ryb na bata to mięsiarze...szkoda gadać....
nyny
@Tomcioadamcio: moja wypowiedz tyczyla sie zacytowanego watku przeze mnie, poza tym pytales o amortyzator i marginalne juz jest to czy lowic bedziesz rekreacyjnie czy w zawodach...

@wojtek_16: czytaj ze zrozumieniem, gdzie ja napisalem ze ludzie lapiacy to miesiarze? napisalem nieco inaczej. A juz watek o wyzszosci bata nad tyczka to kompletnie nie wiem do czego mial sie odnies?
Jest dyskujsa o stosowaniu amortyzatorow w batach i tego sie trzymajmy...

wojtek_16
No faktycznie może to źle ująłem..ale napisałeś że zajeżdża Ci mięsiarstwem takie coś,że chcemy wyciągnąć prawie każdą rybę.A tu chodziło o to,że nie często na bata łowi się duże ryby i szkoda je tracić.Sorry za to,że napisałem trochę niezrozumiale... Wracamy do tematu
Adam_sdz
CYTAT(wojtek_16 @ śro, 17 cze 2009 - 14:02) *
Gumy w batach używają tylko ludzie co mają nie wielkie pojęcie o łowieniu na bata?Weź mnie nie rozśmieszaj Adamie. Chciałbym się z Tobą zmierzyć..Ty na tyczkę a ja na bata...ostatnio byłem na zawodach i wygrał je człowiek który łowił na bata... było nas ponad 70 zawodników.Wyj...bał wszystkich z tyczkami.Ja w tych zawodach byłem 8 i na początku wyjechałem z tyczka...później zmieniłem tykę na bata i nadrobiłem wynik.Nie którzy w tyczkami mieli po 300 gram a pogoda była taka,że wiało nie miłosiernie...niby na bata to pogoda kiepska to lepiej z tyczką,a gó...no prawda jak masz pojęcie o łowieniu to na wszystkim zrobisz wynik.
Nyny...nie wiedziałem że masz takie podejście do ludzi...Ci co nie chcą tracić dużych ryb na bata to mięsiarze...szkoda gadać....

Co tu ma wyższośc tyczki nad batem do tematu...
erdeef
CYTAT(Adam_sdz @ czw, 18 cze 2009 - 00:10) *
Co tu ma wyższośc tyczki nad batem do tematu...

myślę że w taką pogodę odległościówką też byś połowił
do sedna
bat powinien mieć (PEŁNĄ) szczytówkę co wyklucza stosowanie amorów
ale firmy biorąc pod uwagę okoliczności przyrody i majsterkowanie niektórych wędkarzy produkują takie z pustą w którą taki amor włożysz
ale chwila bat to wędka do szybkiego łowienia więc po co ci ten amortyzator ??????chyba że nastawiasz się na większe sztuki ale jaki to ma sens gdy są baty w których 0,25mm walczy z karpiami np dragona

łowienie z amortyzatorem w naszym bacie to trochę profanacja ale jeśli komuś jest wygodniej i lepiej to przecież nie namówi się go do powrotu do pełnej szczytówki więc koledzy jak komu dobrze tak łowi

wojtek_16
Święte słowa..jak komu dobrze tak łowi icon_biggrin.gif i tego trzeba się trzymać icon_wink.gif
rafal83
CYTAT(Tomcioadamcio @ sob, 13 cze 2009 - 23:28) *
Witam
chcialem sie zapytac jaki jest sredni koszt zamontowania amortyzatora .Dysponuje batem 6 m lowie na odrze czasem na jeziorach. Co zrobic gdy przydarzy mi sie zaczep jaka jest szansa ze nie zerwie zestawu

Ja akurat na batach znam się bardzo słabo, ale.....
Panowie, człowiek zadał pytanie(a w zasadzie dwa):
a) ile kosztuje amortyzator?
b) zaczepy. co zrobić, jaka jest szansa na zerwanie zestawu?
Tak szczerze przyglądając się dyskusji z boku nie poznałem do końca odpowiedzi na te pytania. Panowie, chcecie dyskutować o tym czy amortyzator jest potrzebny, czy nie? Od tego jest PM. W ostateczności po odpowiedzi na pytanie usera dodajcie info, że np. "amortyzator przy batach(wg. Was) jest średnio potrzeby."
Szczególnie na "nieuleganie emocjom" liczę jeśli chodzi o "starych userów" oraz moderatorów....

nyny
Koszt amortyzatora jest bardzo zroznicowany
a: zalezny od produenta
b: uzytego materialu i technologi
c: grubosci
d: ilosci gumy w opakowaniu

I tak ceny zaczynaja sie od 6-7zl do 45-70 zl

Zaczepy i bat z amortyzatorem to juz jest inna sprawa, gehenna.
Owijasz lape w szmatke, zaslaniasz twarz jak sie uda chwytasz za gume i ciagniesz do siebie az pusci ktores z elementow przypon, lacznik, guma
pozdro
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.