Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Oliwka
Wędkarstwo - Forum Wędkarskie > Metody > Spławik
Pinus
Witam wszystkich hszanownych wędkarzy.
Przeczytałem prawie wszystkie posty (troche mi to zajeło icon_smile.gif) ale trochę sie pogłubiłem. gdzieś wyczytałem że do zestawu montuje sie oliwkę i już nie daje żadnego cieżarka.
Oto moje pytania:
1. Co to jest oliwka
2. Co ma na celu używanie jej
3. Gdzie się ja stosuje (jeziora, rzeki)
4. Jak powinien wyglądac prawidłowy zestaw z oliwką

k1967-67
oliwka to przelotowy ołów montujesz go na żyłce
Blade
Każdy moje swoje zestawy na oliwke. Oliwka jest ciężarkiem w kształcie oliwki. Są nawet trzy rodzaje, które ja osobiście znam, pewnie są wędkarze bardziej wybitni niż ja, które podpowiedzą Ci więcej na ten temat.
Są typy z krętlikiem (ciężarek przelotowy) oraz z otwarciem z dwóch stron (krótkie i na dłuższej plastikowej rurce, stosowane jako ciężarek stały.

Osobiście stosuje je na jeziorach, w rzekach powinieneś stosować ołowie płaskie (mają mniej powierzchni, i prąd je niezabiera)

Pozdrawiam
Przemekk
Małe oliwki głównie stosuje się do wyważania waglerów przy metodzie angielskiej. Oliwkę umieszczamy nad samym przyponem a na środku przyponu kilka centymetrów na haczykiem (20-25cm) małą śrucinkę sygnalizacyjną. Używanie oliwki zmniejsza prawdopodobieństwo splątania się zestawu.
fOkUsSsS
Przemek zgadzam sie z Toba w 100% tylkoe mozna jeszcze powiedziec ze jezeli lowisz na glebokim lowisku i zalozysz lezke to zestaw duzo szybciej schodzi do dna icon_smile.gif POZDRAWIAM icon_smile.gif
Pinus
dzięki za odpowiedź
fish master
Oliwka to rodzaj kroplowego, przelotowego ciężarka ołowianego o kształcie wydłużonej beczułki z osiowym otworem przeznaczonym to przelotowego montażu na żyłce. Obejmuje ona szeroką gamę gramatur: od małych - 0,5 g (przeznaczonych do łowienia na bata lub uklejówkę) do dużych, nawet 50 gramowych (służących do wyważania ciężkich, spławikowych zestawów żywcowych). Obecnie produkowane są zarówno oliwki klasyczne (z twardego, litego ołowiu, odlewanego w specjalnych tyglach), jak i opcje NON TOXIC, czyli ciężarki nietoksyczne, oblane specjalnym lakierem tzw. karmelem.
Dodatkowym elementem oliwek bywają tzw. koszulki igielitowe. Są to małe, silikonowe (rzadziej gumowe) rurki, o odpowiedniej średnicy, umieszczone wewnątrz oliwki. Pełnią one dwojaką funkcję. Po pierwsze chronią miękką, delikatną i cienką żyłkę przed uszkodzeniem przez ostre krawędzie metalowego ciężarka (przetarciem lub osłabieniem zewnętrznej poliamidowej powłoki i uszkodzeniem delikatnego, rozciągliwego rdzenia), a po drugie dają możliwość umiejscowienia ciężarka na stałe. Czasem (w zależności od relacji pomiędzy średnicą żyłki, a średnicą otworu igielitu) wystarczy przyciąć rurkę, a ta pęczniejąc w wodzie zaciska oliwkę na żyłce, w innym wypadku trzeba wetknąć w igielit kawałek drewienka (np. z wykałaczki) lub gumowego amortyzatora.
Oliwek nigdy nie należy mylić z innym, podobnym w kształcie rodzajem ciężarków tzw. łezek. Łezki są jednak bardziej podłużne (smuklejsze) od okrąglejszych lub trapezoidalnych oliwek i zwykle w opakowaniach nałożone są na jeden długi kawałek igielitu, który należy rozciąć.
Przeznaczenie oliwek jest naprawdę bardzo różne. W zestawach z wypornymi spławikami odległościowymi przelotowymi pełnią rolę głównego obciążenia, którego nie montuje się przy spławiku bo ten i tak przesuwa się wówczas po żyłce, w czasie zarzucania. W zestawach gruntówki dennej jest powszechnie wykorzystywana w wodach stojących i lekko płynących, pełni bowiem funkcję obciążenia gruntowego (ciężarka dennego), montowanego i blokowanego zwykle na długim przyponie strzałowym.

Wszystko zależy od metody łowienia, spodziewanych gatunków ryb, warunków łowiska i odrobiny pomysłowości oraz logicznego myślenia w konstruowaniu zestawów wędkowych, a to odgrywa czasami największą rolę...

Z wędkarskim pozdrowieniem
FISHMASTER
cris
ehhhh... oliwka jest to rodzaj ciężarka wyglądający jak łza, jednak jest od niej dużo większa. oliwki mają masę od 0,1 do 200 gram... jej celem jest dociążenie zestawu gruntowego lub spławika (w tej drugiej metodzie oliwkę stosuję się zamiast kilkunastu śrucin); można ją stosować zarówno w rzece jak i w jeziorze. zestaw z oliwką:

metoda spławikowa
- żyłka główna
- spławik
- stoper
- oliwka
- stoper
- przypon
- haczyk

metoda gruntowa
- żyłka główna
- stoper
- rurka antysplątaniowa (na niej znajduje się oliwka)
- stoper
- przypon
- haczyk
Żuri
Oliwka w zestawie gruntowym

Najogólniej rzecz biorąc, oliwkę stosujemy wtedy, gdy ryby są poza zasięgiem spławika. To samo dotyczy sytuacji, kiedy niemożliwe jest użycie spławika, a nieruchoma przynęta powinna znaleść się na dnie.
Oliwka ma pewną przewagę nad koszyczkiem oraz sprężyną zanętową.Dzięki niej można spróbować szczęścią w różnych miejscach, bez zanęcania całego łowiska. Pozwala także na długą zasiadkę bez konieczności zarzucania za każdym razem, gdy chcesz zanęcić, jak to siędzieje przy łowieniu z koszyczkiem.


To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2015 Invision Power Services, Inc.