Skocz do zawartości

Polecamy

Zapraszamy do sklepu

Zaprzyjaźnieni

Dobry Wędkarz
ZPW
WWG-Wędkujący Internauci najlepsza strona dla wędkarzy

hodowla dżdżownic

244 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kuba89_*

Guest_kuba89_*
  • Guests

Napisano 07 June 2005 - 05:15 PM

jutro zamierzam zalozyc wlasna hodowle dzdzownic , kupuje wielka doniczke , ziemie i powiem tacie zeby mi zostawil obierki z warzyw ( marchewek itd. ) wrzucam , zasypuje ziemia , wpuszczam 40 sztuk małych dzdzownic i niech rosna i sie rozmnazaja co wy na to ?? macie ktos juz taka hodowle ?? jak to działa?? moze lepiej kupic w sklepie robaczki ?? piszcie swoje opinie na ten temat;]

#2 pietruch

pietruch

Weteran

• Members
  • 340 postów
  • Zainteresowania:wędkarstwo, geografia, historia, no i piłka nożna

Napisano 08 June 2005 - 04:36 PM

No więc hodowlę tych zwierząt zacząłem w zeszłą jesień kiedy to po przeczytaniu kilku artykułów o tym. Jednak nic innego jak własne doświadczenie zdobyte pracą przy nich pozwoliło mi stworzyć idealne warunki do życia oraz rozmnażania się. Termin założenia nie był przypadkowy bo to wtedy każdy człowiek naszej rodziny posiadający działkę, przekopuje ją w nieznanych mi celach [jednak świta mi to że niektórzy, nie marnują i w zimę czasu i sieją wtedy czosnek]. Ogólnie robią to dla spluchnienia ziemi. W moim przypadku działkę posiada dziadek, więc w celach pomocniczo-zyskowych udałem się, aby ją przekopać. Na szczęście wpadłem na pomysł, aby podlać dzień wcześniej ziemię wodą z węża ogrodowego, gdyż było sucho i czerwone robaki siedziały głęboko w ziemi. Miejsce zamieszkania dla robaczków było już przygotowane na kilka dni przed wyprawą po nie. Pod spód poszło trochę fusów od herbaty, które rzetelnie zbierałem podczas przesiadywania rodzinki. Zrobiłem z nich cieńką warstewkę. Ich domem zamieszkania miał być duży plastikowy pojemnik przechowywany w piwnicy. Do ów mieszkanka wsypałem 10 kg torfu i 10 kg ziemi ogrodowej [można dostać przeważnie w kwiaciarniach i innych tego typu sklepach]. Oczywiście nie zapomniałem o dodaniu różnych obierek ziemniaków, marchewek oraz reszty warzyw które trzeba przed konsumpcją obrać i obrobić. Po pojawieniu się na działce pałałem optymizmem... "przecież to tylko 4 ary" "zobaczysz ile będę mał ich"... Nic mylnego... Po kilku godzinach kopania miałem oprócz ok. 1000 sztuk robaczków również spocone i skrzywione plecy. Choć powiem Wam, że opłacało się, bo kiedy nastawiam się na leszcza, nie mam takich dużych wydatków, a robaczków, które się często mnożą jest coraz więcej, mogę spokojnie sobie pozwolić na poszatkowanie ich i dodanie w sporej ilości jako dodatek zanętowy. Dzisiaj jednak się śmieję z tego że tyle kopałem ziemi... Wystarczy rozłożyć trochę kromek chleba na ziemi, przykryć papierowym ręcznikiem i podlać wodą a na następny dzień, o ile jeszcze ptaki nie dobiorą się do chleba, odkryć i powyzbierać, troszkę robaczków. Są małe bo to są te kalifonijskie, ale tylko takie się do tego będą nadawały. Rosówki nie przetrwają niestety, z niewiadomych mi powodów icon_sad.gif. Na pozyskanie robaków jest jeszcze jeden sposób, ale nie będę go opisywał bo osoba od której się dowiedziałem może sobie tego nie życzyć. Od razu zastrzegam że nie jest to prąd icon_exclaim.gif Może i skuteczna metoda pozyskanie robaczków, ale po kilku godzinach robaczki zdychają i flaczeją, dzięki czemu nie nadają się do wędkowania.
Oprócz ziemi, obierek, fusów i innych duperel, robaki potrzebują sporą ilość wilgotności. Co 3 dni zraszam swoją hodowlę zwykłą wodą. Jednak musisz pamiętać aby je szczelnie przykryć bo inaczej porozłażą ci się wszędzie. O tym temacie można dużo pisać, ale jak na początkowe stadium rozwoju twojej hodowli postanowiłem skończyć.

#3 Guest_kuba89_*

Guest_kuba89_*
  • Guests

Napisano 08 June 2005 - 08:26 PM

kurde wielkie dzieki!! ;] jestem w pelni usatysfakcjonowany odpowiedzia ;] ja narazie zalozulem malutka hodowle w doniczce , wrzucilem 40 robaczków oczywiscie na spod polozylem obierki z warzyw itd ale o fusach nie slyszalem bede musial dodac ;] jest jakies lekarstwo na szybszy rozwoj robaczkow ?? :> zeby osiagaly wieszke rozmiary , szybciej sie rozmnazaly itd ?? jak rozmnozy mi sie te 40 sztulk to zamierzam zalozyc jakąś większą hodowle . W jakiej temperaturze je trzymac ??
pozdrawiam

#4 adams1999

adams1999

Szajbus

• Members
  • 2099 postów
  • Zainteresowania:Cyprinus Carpio

Napisano 29 January 2006 - 12:14 AM

QUOTE(pietruch)
Rosówki nie przetrwają niestety, z niewiadomych mi powodów

rosówki sa bardzo wytrzymałe kiedys wsadzilem do wiaderka ok. 20szt
wsadzilem im trche trawy i o nich kompletnie zapomnialem i mówie ci przetrwały miesiąc!!!!!!!!!!!
po miesiacu jak sie kapnelem to je szybko wypuscilem i odrazy zwialy w glebe

#5 cebula111

cebula111

Szajbus

• Members
  • 1281 postów
  • Zainteresowania:wędkarstwo, siatkówka

Napisano 06 April 2006 - 07:57 PM

po co ci maluchy kup sobie rasowki to bedzie mialo jakis sens
Gold Series czy Top Secret oto jest pytanie.

#6 maly901

maly901

Początkujący

• Members
  • 6 postów
  • Zainteresowania:wędkarstwo

Napisano 04 June 2006 - 12:46 PM

ja slyszalem ze aby robaki miały jaskrawy czerwony kolor trzeba je przed łowieniem wsadzic do zułtego piasku morze sie to komus przyda
Machaj wendą ryby będą !!

#7 Patryś

Patryś

Początkujący

• Members
  • 3 postów

Napisano 08 June 2006 - 05:39 PM

Też może założę taką hodowlę icon_biggrin.gif po jakim czasie robaczki się rozmnożą? Czym je dokarmiać? Czy będą wyłazić z doniczki?

#8 Polak

Polak

Wędkarz

• Members
  • 77 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo , Wędkarstwo Morskie.

Napisano 16 June 2006 - 03:13 PM

Ja też mam taką ale zrobiła sie naturalnie icon_smile.gif jest ona w małym lasku obok mojego domku letniskowego nad jeziorem. Jest ona z Igieł sosny , ziemi i patyków.Co roku w wakacje jest ich tam mnóstwo.Jak chcecie możecie sobie tez tak zrobic. Grabiami zgarnijcie na kupe pełno igieł tylko zeby były wilgotne , i posypcie ziemia od środka. Sukces 99%.

#9 arcio99

arcio99

Szajbus

• Members
  • 2335 postów
  • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 17 June 2006 - 10:01 AM

a jak ma ta hodowla wyglądać?? czy ma to być jakaś wielka donica, na dnie te fusy, ziemia i obierki, i czy ma to być przykryte??????? prosze o odpowiedz!
.....::::: !! WODOM CZEŚĆ !! :::::.....

Piszę poprawnie po polsku

#10 Polak

Polak

Wędkarz

• Members
  • 77 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo , Wędkarstwo Morskie.

Napisano 18 June 2006 - 05:09 PM

QUOTE(arcio99)
a jak ma ta hodowla wyglądać?? czy ma to być jakaś wielka donica, na dnie te fusy, ziemia i obierki, i czy ma to być przykryte??????? prosze o odpowiedz!
Nie koniecznie donica.. moze to byc wiadro , czy gleboka misa.Koniecznie musi byc ziema czesto wilgotna wiec radze podlewac lecz nie duzo bo sie utopia icon_razz.gif A wiec tak : Ziema , Obierki warzyw lub Igly sosny no i male dzdzownice.

#11 arcio99

arcio99

Szajbus

• Members
  • 2335 postów

Napisano 18 June 2006 - 05:15 PM

a tych obierek nie przykrywać jeszcze ziemią? Ziemia moze być taka z ogródka?? pzdr!!

#12 dominik

dominik

Wędkarz

• Members
  • 18 postów

Napisano 18 June 2006 - 07:37 PM

A ja zrobiłem jeszcze inaczej:P Na razie nie wiem czy sie sprawdza bo w tym nie grzebe:P:] wykpałem dół w który włożyłem dryne(jak ktos nie wie to totaki pusty walec:P szamba kiedyś z tego sie robiło) nasypałem tam do pełna trocin. No i tak sobie stoi. Wrzucam tam resztki z obiadów, wiadro wody czasem wleje:] troche szamba:P Wrzuciłem tam kiedyś kilkanaście rosówek i mase normalnych "kopanych" robaków. Mam nadzieje że będą tam swietne gnojarze:]

Kiedyś mój świętej pamięci dziadek miał zwyklaszczy kompostownik. Postanowiłem tam "zajrzeć". Bardzo mile sie zaskoczyłem. Gnojarze były potężne:]

#13 arcio99

arcio99

Szajbus

• Members
  • 2335 postów

Napisano 30 June 2006 - 02:52 PM

Co się stanie, jeśli wleje za dużo wody?? czy mogą być to obierki po ogórkach???

#14 Homegeon

Homegeon

Nabijacz postów :)

• Members
  • 4352 postów
  • Zainteresowania:K1 Wędkarstwo Muzyka Kobiety Siłownia

Napisano 30 June 2006 - 03:13 PM

po wedkowaniu robaki które mi zostały wlozylem do sloika o pojemności 1l, nasypalem ziemi którą zmieszałem z fusamu z zielonej herbaty i jak je doglądam to są w świetnej formie. i mam pytanie bo znalazlem jakby miale niteczki które zyją icon_smile.gif czy to są male dżdżowniczki ??

#15 dominik

dominik

Wędkarz

• Members
  • 18 postów

Napisano 05 July 2006 - 01:54 PM

No wiec moge powiedzieć, że mój sposób jest udany;p Rosówki nadal świetnie żyją, zwykłe robaki urosły, grobiły sie "bycze" gnojarze:]

#16 Asparuh93

Asparuh93

Weteran

• Members
  • 456 postów

Napisano 16 July 2006 - 04:42 PM

Jak szybko sie rozmnazaja i rosna te robaczki ?

#17 krecik2

krecik2

Weteran

• Members
  • 511 postów
  • Zainteresowania:wędkarstwo, akwarystyka, elektronika, motoryzacja

Napisano 31 July 2006 - 05:54 PM

mam pytanie bo znalazlem jakby miale niteczki które zyją Smile czy to są male dżdżowniczki ??

TAK!!

ja tez mysle o hodowli, ale bede robił na zime aby na przyszly sezon były plony.

Wezme wiadro, wsypie obierki, fusy i ziemie. Wstawie do piwnicy i niech sie rozmnazaja. Oczywiscie ziemie będe zwilzał.

Aha mam jeszcze jedno pytanie, czy te obierki im dosypywac?? a jezeli tak to jak często??

#18 pietruch

pietruch

Weteran

• Members
  • 340 postów
  • Zainteresowania:wędkarstwo, geografia, historia, no i piłka nożna

Napisano 31 July 2006 - 09:16 PM

[quote=Asparuh93]Jak szybko sie rozmnazaja i rosna te robaczki ?[/quote]
Dżdżownice nie mają dymorfizmu płciowego - są obojnakami, dlatego już po miesiącu od założenia hodowli możemy spodziewać się młodych.

[quote=arcio99]Co się stanie, jeśli wleje za dużo wody?? czy mogą być to obierki po ogórkach???[/quote]Nigdy mi się nie zdarzyło przedobrzyć z wodą.
Jak już uzyskasz troszkę robaczków to częste podlewanie Cie nie minie. Ja to robię zwykłym zraszaczem do kwiatów.

[quote=arcio99]a tych obierek nie przykrywać jeszcze ziemią? Ziemia moze być taka z ogródka?? pzdr!![/quote]
Nie musisz przykrywać ich ziemią - robaczki powinny sobie same poradzić z nimi. Ziemia może być taka jak z ogródka byleby nie kwaśna - to może być dla nich niebezpieczne.
Również nie powinno się dawać im obierek z pora i cebuli. a brońboże przykrywać ich świeżo skoszoną trawą.

[quote=arcio99]a jak ma ta hodowla wyglądać?? czy ma to być jakaś wielka donica, na dnie te fusy, ziemia i obierki, i czy ma to być przykryte??????? prosze o odpowiedz![/quote]
Taka mini-hodowla musi być przykryta czymkolwiek, dobrze by było gdyby to był jakiś materiał przewiewny. Bez przykrycia robaczki zaczną Ci nawiewać z pojemnika.

[quote=cebula111]po co ci maluchy kup sobie rasowki to bedzie mialo jakis sens[/quote]
Rozumiem, że zimą dostaniesz super świeże, wielkie i żywotne rosówki, które będą dużo większe od tłuściutkich, własnych (nie brzmi to dumnie?) czerwonych robaczków.
Poza tym nie zawsze liczy się wielkość, a technika icon_wink.gif.

[quote=adams1999]rosówki sa bardzo wytrzymałe kiedys wsadzilem do wiaderka ok. 20szt
wsadzilem im trche trawy i o nich kompletnie zapomnialem i mówie ci przetrwały miesiąc!!!!!!!!!!!
po miesiacu jak sie kapnelem to je szybko wypuscilem i odrazy zwialy w glebe[/quote]
A może to nie były rosówki?
Wielu znajomych ma również takie hodowle i każdemu nie udało się utrzymać rosówek.

Edit: Jeżeli komuś by się taka hodowla znudziła, i po wykorzystaniu wszystkich robaczków w pudełku została tylko ziemia, to polecam wykorzystać ją w celach ogrodniczych. Rośliny rosną na niej o wiele szybciej, niż na zwykłej ziemi.

Dobrą metodą na pozyskanie robaków jest niżej przedstawiony sposób:
Wbijamy głęboko widły w wilgotny trawnik lub jakąś polanę/pastwisko i poruszamy nimi w tą i z powrotem, po krótkim czasie dżdżownice wyjdą na powierzchnię, ale nie próbujmy ich łapać zbyt szybko, bo znikną w ziemi.

#19 vr6

vr6

Wędkarz

• Members
  • 59 postów

Napisano 03 August 2006 - 10:40 AM

kiedy najlepiej kopac ?? kiedy jest najwiecej robakow w ziemi ??

#20 siekacz

siekacz

Weteran

• Members
  • 451 postów

Napisano 03 August 2006 - 12:32 PM

1.Moge je chodowac w akwarium (oczywiscie z ziemia, nie z woda icon_razz.gif)??
2.Jesli chodzi o te fusy i obierki to czemu one sluza ??
3.Czy mam je zmieszac z ziemia i wsypac do pojemnika czy na dno je dac i dopiero zasypac ziemia ??
4.I kiedy wkladac robaki, jak juz napelnie caly pojemnik ziemia do je dac na wierch i one sie same zakopia, czy powiedzmy w polowie napelniania je wrzucic i przysypac ziemia??
I like fishing :P

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Toggle shoutbox Shoutbox

@  wolfik : (29 August 2015 - 09:40 AM) @Arti/W-wa no i chyba najwazniejsza rzecz - responsywna wersja strony (mobilna)
@  wolfik : (29 August 2015 - 08:18 AM) @Arti/W-wa ficzery, ot chociażby rozbudowany i dobrze działający:
http://www.splawik.c...arch_app=forums
@  wolfik : (29 August 2015 - 07:42 AM) @Arti/W-wa przyprowadź kolegów, będzie nas więcej :)
@  wolfik : (29 August 2015 - 07:41 AM) @Arti/W-wa czas ustawiasz sobie sam w panelu.
@  Arti/W-wa : (28 August 2015 - 10:09 PM) z resztą, co tu sprzątać? środek sezonu a tu 50 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 5 minut)

1 użytkowników, 49 gości, 0 anonimowych
@  Arti/W-wa : (28 August 2015 - 10:06 PM) @wolfik, jakie to ficzery wpływają teraz na większą użyteczność forum? Bo z punktu widzenia zwykłego usera nie widzę żadnych, może w panelu moderatorskim jest coś więcej ale nie widzę, żeby tu ktokolwiek sprzątał.. :P Ot, po prostu ktoś ziścił swoją zachcewankę a reszta musi się przyzwyczaić...
@  Arti/W-wa : (28 August 2015 - 10:00 PM) zmieniliście szatę forum to może by i tak zegar ustawić, co?
@  wolfik : (28 August 2015 - 09:02 AM) Szybkość ładowania strony jest dużo większa co daje większy komfort użytkowania
@  wolfik : (28 August 2015 - 09:01 AM) @OLEK NAUTIC przyzwyczaisz się, po tylu latach patrzenia na stara wersję też na początku wydawało mi się dziwnie, ale po 2 dniach zacząłem odkrywać i doceniać nowe :)
@  OLEK NAUTIC : (28 August 2015 - 07:43 AM) Dla mnie stare forum było bardziej przejrzyste, to moje zdanie. Szybkość? Do pisania i czytania postów?
@  OLEK NAUTIC : (28 August 2015 - 07:38 AM) @wolfik przecież sam wiesz, że nie chodzi o przerost w angielskim
@  wolfik : (27 August 2015 - 02:25 PM) Pod względem użyteczności jesteśmy teraz lata świetlne do przodu. Poklikasz trochę i sam zobaczysz, że jest o wiele wygodniej i czytelniej niz było.
No i szybciej.
@  wolfik : (27 August 2015 - 02:23 PM) @OLEK NAUTIC brak spolszczenia w niektórych miejscach jest przerostem formy nad treścią ? :)
@  OLEK NAUTIC : (27 August 2015 - 12:01 PM) Jak dla mnie to forma przerosła treść w nowej odsłonie forum. Poprzednie było bardziej przejrzyste, daty i godziny mogły być polskie. Teraz wszystko przypomina inne forum. Takie skromne moje zdanie. Teraz chciałem wysłać lub opublikować a tu SHOUT
@  wolfik : (27 August 2015 - 08:57 AM) @BartasL2 dzięki :)
@  BartasL2 : (26 August 2015 - 04:48 PM) No no robi wrażenie:) pewnie sporo pracy kosztowała ta zabawa ale musze przyznać ze jest dużo lepiej :)
@  wolfik : (26 August 2015 - 12:13 PM) niespecjalnie jest tez możliwość robienia tutaj grup
@  wolfik : (26 August 2015 - 12:12 PM) do tej pory było to mało używane medium
@  Dinet : (26 August 2015 - 12:02 PM) ciekawy jestem jak zda egzamin jeden Shoutbox dla wszystkich grup wedkarskich, ale to czas pokaże
@  Dinet : (26 August 2015 - 11:59 AM) no pracy pewnie moc, ale efekt osiągniety :)