IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Tasiemiec, Uwaga, obrzydliwe
oipej
post sob, 01 paź 2011 - 12:45
Post #1

Początkujący
Grupa: Members
Nr użytkownika: 42,885

Witam wszystkich na forum.
Miałem wczoraj bardzo nieprzyjemną przygodę. Kupiłem jesiotra, piękną świeżą rybę. Przygotowałem go wspólnie z moją dziewczyną do pieczenia - sparzyliśmy go i obraliśmy ze skóry, po czym natarliśmy go ziołami itp. W tym czasie nie zauważyliśmy nic niepokojącego. Po upieczeniu, gdy przekładaliśmy go z blachy do miski, nagle od strony ogona wypadło z niego coś raczej paskudnego.
Podejrzewam, że był to tasiemiec. Czy ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć mojemu podejrzeniu? Wygląda jak tasiemiec, ale czy możliwe jest, żeby kupić tasiemca w wypatroszonej rybie? Google zna takie przypadki, ale to może być kit.
Załączam zdjęcie - za co przepraszam ludzi o słabszych nerwach.

Załączona miniatura
Załączony obrazek

Profile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
angor
post sob, 01 paź 2011 - 19:44
Post #2

Weteran
Nr użytkownika: 35,821

Jakim cudem wypadło po pieczeniu? Nie czyściłeś tego jesiotra? Tak czy siak to tylko dodatkowy bonus białkowy więc potraktuj jak prezent od hodowcy icon_biggrin.gif

--------------------
Kłusownik kradnie ryby, kiedyś za kradzież ucinano rękę...
Zasadniczo należy za wszelką cenę unikać postrzału w głowę...
Jeśli problem da się rozwiązać, martwić się nie ma czym. Jeśli problemu nie da się rozwiązać, martwić się nie ma po co...
P Z W = Polacy Zabierają Wszystko
Profile CardPM
+Quote Post
mikeus
post sob, 01 paź 2011 - 21:42
Post #3

Weteran
Nr użytkownika: 16,725

CYTAT(angor @ sob, 01 paź 2011 - 17:44) *
Jakim cudem wypadło po pieczeniu? Nie czyściłeś tego jesiotra? Tak czy siak to tylko dodatkowy bonus białkowy więc potraktuj jak prezent od hodowcy icon_biggrin.gif

--------------------
Michał, 79', Okręg Konin
Profile CardPM
+Quote Post
Czarnyy
post sob, 01 paź 2011 - 22:47
Post #4

Szajbus
Nr użytkownika: 399

na 99% to nie jest tasiemiec

--------------------
www.carpholic.pl
Profile CardPM
+Quote Post
adis3
post sob, 01 paź 2011 - 23:39
Post #5

Wędkarz
Nr użytkownika: 41,588

Witam
Niewiem czy to tasiemiec ale ja się spotkałem raczej z tasiemcem. Dziadek był na rybach, wrócił i zaczął patroszyć po chwili słyszę wołanie Adam, chodź coś ci pokażę. Dziadek akurat zaczął patroszyć leszcza(24cm) i byl rozcięty brzuch. I mówi do mnie widzisz? Ja zdziwiony nie wiem o co chodzi, ale po chwili zauważyłem takie coś poprzeplatane przez wnetrzności, płaskie szerkie gdzieś na 10-12mm na oko, miało toto taką falistą budowę i był to odcień żółci. Jego długość to +- 20 cm. Dziadek oznajmił mi że to tasiemiec i że nie pierwszy raz się z tym spotkał, oczywiście ryba została zakopana itd. nawet łep zakopany bo różnie to bywa np. kot by zjadł i by mial tasiemca. Czy ktoś z Was się spotkał z czymś takim?
Profile CardPM
+Quote Post
Stary52
post nie, 02 paź 2011 - 01:50
Post #6

Szajbus
Nr użytkownika: 39,938

CYTAT(Czarnyy @ sob, 01 paź 2011 - 23:47) *
na 99% to nie jest tasiemiec

Też tak uważam ," rybi " tasiemiec wygląda zupełnie inaczej - z wyglądu przypomina różową tasiemkę .
Miałem wątpliwą przyjemność kilka razy go oglądać . icon_cry.gif
Pozdrawiam .
Profile CardPM
+Quote Post
mientus
post nie, 02 paź 2011 - 10:43
Post #7

Weteran
Nr użytkownika: 40,123

Chyba jednak tasiemiec.
Może być to bruzdogłowiec szeroki.Zwłaszcza jeśli ryba pochodzi z Syberii lub Finlandii.
Ich jaja mogą też występować w ikrze tych ryb.
Nie jest to jeszcze finałowa postać tasiemca ale jego trzecie stadium rozwoju larwalnego - plerocerkoid.
Wyjaśnia to też czemu znalazło się to w rybie mimo iż została wypatroszona.
Na pewnym etapie larwa przebija się przez ściany żołądka i osiedla w mięśniach lub w ich tkance łącznej.
Ciesz się ,że znalazłeś to przed jedzeniem a nie podczas jego wydalania. icon_wink.gif
Groźne diabelstwo i ciężko się tego pozbyć.
Ten post edytował mientus nie, 02 paź 2011 - 10:46
Profile CardPM
+Quote Post
Kamil Z.
post nie, 02 paź 2011 - 17:09
Post #8

Szajbus
Grupa: Moderator
Nr użytkownika: 6,240

Na tasiemca to nie wygląda. Poza tym bytuje on w przewodzie pokarmowym swego żywiciela i zostałby usunięty podczas procesu patroszenia. Zresztą, mięso takiej ryby poddane obróbce termicznej nie niesie ŻADNEGO zagrożenia dla spożywającego.
Mi to bardziej wygląda na coś z nicieniowatych.......

--------------------
Pozdrawiam
Kamil

Catch&Release!!

Akcja "Ratuj Szczupaka"!! - www.szczupak.org

Profile CardPM
+Quote Post
mientus
post nie, 02 paź 2011 - 18:50
Post #9

Weteran
Nr użytkownika: 40,123

Racja ,że nie wygląda bo to jak napisałem wcześniej jego forma larwalna.
Załączony obrazek

W tej właśnie postaci nie występuje w przewodzie pokarmowym a między innymi w mięśniach.
Wnika w mięśnie i może tam pozostać nawet kilka lat.
W tasiemca "właściwego" (postać dorosłą) przeobraża się dopiero w organiźmie następnego żywiciela.
Naukowo będzie to brzmieć tak :

"Cykl rozwojowy bruzdogłowca szerokiego przebiega przy udziale dwóch żywicieli pośrednich. Jaja rozwijają się w macicy tasiemca i z odchodami wydostają się na zewnątrz. Po dostaniu się jaja bruzdogłowca do wody rozwija się w nim i wydostaje na zewnątrz larwa (koracidium), która ma 6 haków i jest pokryta nabłonkiem z wydłużonymi rzęskami, które umożliwiają jej poruszanie się w wodzie. Larwa ta musi zostać połknięta przez żywiciela pośredniego, którym jest oczlik. W organizmie oczlika koracidium pozbywa się nabłonka rzęskowego, następnie przebija ściankę jelita i przechodzi do jamy ciała, w której przeobraża się w nowe stadium larwalne procerkoid, które rozwija się w ciągu trzech tygodni. Na tylnym końcu procerkoidu znajdują haki onkosfery oraz wytwarza się przydatek ogonowy w formie krążka – cerkomer. Po zjedzeniu oczlika przez rybę procerkoid przebija się przez ścianę żołądka i dostaje się do jamy ciała, wątroby, mięśni i innych narządów, w których odrzuca cerkomer, rośnie i przekształca się w plerocerkoid. Na przednim końcu wpuklonym do wewnątrz znajdują się dwie bruzdy przyssawkowe. Dalszy rozwój Diphyllobothrium latum następuje w przewodzie pokarmowym żywiciela ostatecznego, którym jest człowiek, pies lub kot. W przewodzie pokarmowym żywiciela ostatecznego wykształca się skoleks , a plerocerkoid przekształca się w młodocianego bruzdogłowca, na którego tylnym końcu powstają człony."

Podobne też trochę do Taenia Pisiformis ale ten u ryb raczej nie występuje.
Załączony obrazek

Trza by jakiegoś eksperta znależć.

icon_idea.gif Aha...i pamiętajmy ,że jest to fotka zrobiona po uprzednim upieczeniu tegoż robala w piekarniku .
To tez może mieć szeroki wpływ na to jak wygląda.
Ten post edytował mientus nie, 02 paź 2011 - 18:53
Profile CardPM
+Quote Post
Apri
post nie, 02 paź 2011 - 19:33
Post #10

Wędkarz
Nr użytkownika: 42,874

CYTAT(mientus @ nie, 02 paź 2011 - 11:43) *
Chyba jednak tasiemiec.
Może być to bruzdogłowiec szeroki.Zwłaszcza jeśli ryba pochodzi z Syberii lub Finlandii.
Ich jaja mogą też występować w ikrze tych ryb.
Nie jest to jeszcze finałowa postać tasiemca ale jego trzecie stadium rozwoju larwalnego - plerocerkoid.
Wyjaśnia to też czemu znalazło się to w rybie mimo iż została wypatroszona.
Na pewnym etapie larwa przebija się przez ściany żołądka i osiedla w mięśniach lub w ich tkance łącznej.
Ciesz się ,że znalazłeś to przed jedzeniem a nie podczas jego wydalania. icon_wink.gif
Groźne diabelstwo i ciężko się tego pozbyć.

Ja się zgadzam. Oglądałam już różne zdjęcia bruzdogłowca szerokiego i jestem na 100% pewna, że to on.

CYTAT(oipej @ sob, 01 paź 2011 - 13:45) *
Przygotowałem go wspólnie z moją dziewczyną do pieczenia

To ile Ty masz tych dziewczyn? Każda do czego innego? Nie za dobrze Ci? Feministka nie jestem, ale to to już przechodzi ludzkie pojęcie icon_mrgreen.gif
Profile CardPM
+Quote Post
DuDi555
post nie, 02 paź 2011 - 23:58
Post #11

Weteran
Nr użytkownika: 40,779

CYTAT(Apri @ nie, 02 paź 2011 - 20:33) *
To ile Ty masz tych dziewczyn? Każda do czego innego? Nie za dobrze Ci? Feministka nie jestem, ale to to już przechodzi ludzkie pojęcie icon_mrgreen.gif

Źle go zrozumiałaś - zamierzał upiec dziewczynę z tym jesiotrem icon_smile.gif
Wybaczcie OT icon_smile.gif

A tak serio - to rzeczywiście nie przypomina tasiemca, chociaż postaci larwalnej wykluczyć nie można.
Z drugiej jednak strony, po pokrojeniu jesiotra, pokroił by też robaka, więc szanse, że ta larwa-nie-larwa w coś by wyewoluowała byłyby niewielkie... jakby to miało być jakimś pocieszeniem. Poza tym - do ryby z nożem? icon_wink.gif
Inna kwestia, że pasożyty z rodzaju bruzdogłowca nie wywołują we mnie takiego obrzydzenia, jak tasiemiec bąblowcowy, czy włosień kręty - z tymi to już można do końca życia się związać.

--------------------
"Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!
Znaj znaczenie słów, których używasz.
Profile CardPM
+Quote Post
Apri
post pon, 03 paź 2011 - 00:08
Post #12

Wędkarz

Przypomina bruzdogłowca szerokiego, który jest tasiemcem. No i sprawa wyjaśniona. Jedna sprawa.
Sprawę dziewczyny, dziewczyn zostawmy do wyjaśnienia już samemu zainteresowanemu. Niech się wypowie. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Profile CardPM
+Quote Post
Zbynek
post pon, 03 paź 2011 - 02:14
Post #13

Szajbus
Nr użytkownika: 37,300

Pomijając tasiemce , co to za pomysł na kupowanie jesiotra ? Ale sam zainteresowany pewnie mało się na tym zna i kupił bo nazwa fajna. W dodatku jakie to drogie icon_sad.gif Lepiej by by kupił jakąś smaczną rybę szczupaka , suma , sandacza, okonia nilowego , łososia.
Profile CardPM
+Quote Post
mikeus
post pon, 03 paź 2011 - 14:24
Post #14

Weteran
Nr użytkownika: 16,725

CYTAT(Zbynek @ pon, 03 paź 2011 - 00:14) *
Pomijając tasiemce , co to za pomysł na kupowanie jesiotra ? Ale sam zainteresowany pewnie mało się na tym zna i kupił bo nazwa fajna. W dodatku jakie to drogie icon_sad.gif Lepiej by by kupił jakąś smaczną rybę szczupaka , suma , sandacza, okonia nilowego , łososia.

Ty tak poważnie, czy jest to żart, którego nie rozumiem? Jesiotr nie jest "fajny", czy może nie jest smaczny? A może nie wiesz tak do końca, o czym piszesz? Tak na marginesie - jesiotr wędzony, którego kupuje wprost z Gospodarstwa Rybackiego w Gosławicach pod Koninem, jest po prostu przepyszny!!!

--------------------
Michał, 79', Okręg Konin
Profile CardPM
+Quote Post
Apri
post pon, 03 paź 2011 - 15:08
Post #15

Wędkarz

Oj tam, oj tam icon_smile.gif niektórym Jesiotr kojarzy się z potworem z Loch Ness, a jak potwór to zazwyczaj nieapetyczny icon_wink.gif
Nie jadłam nigdy, ale słyszałam od kolegi że pyszota icon_biggrin.gif Na tołpygę też mówią że taka nie dobra itd., a wcale tak nie jest. Wszystko zależy do wody, tego czym ryba jest karmiona, a co do rozmiaru, podobno duże, stare ryby są nie dobre, ale to chyba dotyczy tylko karpia.
Profile CardPM
+Quote Post
Wojtek@
post pon, 03 paź 2011 - 15:25
Post #16

Szajbus
Nr użytkownika: 42,296

Nie wiem czy wiecie, ale przed wojną jesiotr był największą występującą w polskich wodach rybą, która ponoć dochodziła do 300kg icon_smile.gif Ten ze zdjęcia poniżej został wyłowiony z Bałtyku w Estonii i ważył 135kg.
Załączony obrazek
Ten post edytował Wojtek@ pon, 03 paź 2011 - 15:32
Profile CardPM
+Quote Post
surykatyn
post śro, 05 paź 2011 - 01:11
Post #17

Wędkarz
Nr użytkownika: 8,590

CYTAT(adis3 @ sob, 01 paź 2011 - 22:39) *
Witam
Niewiem czy to tasiemiec ale ja się spotkałem raczej z tasiemcem. Dziadek był na rybach, wrócił i zaczął patroszyć po chwili słyszę wołanie Adam, chodź coś ci pokażę. Dziadek akurat zaczął patroszyć leszcza(24cm) i byl rozcięty brzuch. I mówi do mnie widzisz? Ja zdziwiony nie wiem o co chodzi, ale po chwili zauważyłem takie coś poprzeplatane przez wnetrzności, płaskie szerkie gdzieś na 10-12mm na oko, miało toto taką falistą budowę i był to odcień żółci. Jego długość to +- 20 cm. Dziadek oznajmił mi że to tasiemiec i że nie pierwszy raz się z tym spotkał, oczywiście ryba została zakopana itd. nawet łep zakopany bo różnie to bywa np. kot by zjadł i by mial tasiemca. Czy ktoś z Was się spotkał z czymś takim?

Witaj. Po wypatroszeniu ryby i usunięciu tasiemca nie ma zagrożenia dla naszego zdrowia lub zaadoptowania sobie "obcego" w naszym organiźmie pod watunkiem, że ryba jest dobrze usmażona. A najlepiej wyrzucić jak się nie ma pewności.
Profile CardPM
+Quote Post
piter-mały
post nie, 06 maj 2012 - 20:45
Post #18

Początkujący
Nr użytkownika: 44,165

Załączony obrazek
Witam,jestem nowy na forum,wlasnie sie zapisalem bo mnie tez taka sytuacja przerazila.Moj kolega kupil kilka jesiotrow i podzielil sie nimi,ze swoja matka i ze mna.Dwa dni pozniej dostalem mmsa ze zdjeciem od jego mamy,jak jakies paskudztwo podczas smazenia wylazi z jesiotra.Zaczałem szperac w internecie,dzwonic do znajomych i jeden z nich,uspokoil mnie ze to wcale nie musi byc ten paskudny pasozyt.Matka kolegi ktory w najlepszej wierze podzielil sie z nami ta pyszna ryba smazyla ja bez filetowania razem z kregoslupem i to paskudztwo ktore wylazlo podczas smazenia to byl po prostu rdzen kregowy icon_biggrin.gif .Zeby sie upewnic spotkalem sie z tym kolega i usmazylismy,w ten sam sposob rybe,z tym ze nasze ryby lezaly kilka dni w zamrazalce.Podczas smazenia bylo wszystko w pozadku,do momentu kiedy zona kolegi zaczela krzyczec "o rany w naszej tez to jest".Kiedy zobaczylem na wlasne oczy jak wysuwa sie z ryby cos dziwnego,paskudnego jak tasiemiec to bylem w szoku. Musze przyznac ze nie wygladalo to dobrze,ale poniewaz moj dobry znajomy zapewnial mnie ze to jest rdzen kregoslupa to zaczekalismy az ryba ostygnie i zrobilismy jej sekcje hehe. No i co sie okazalo hihi jak sobie jeszcze teraz przypomnimy ze mama kolegi wyrzucila cala rybe to kulamy sie po podlodze ze smiechu. To paskudztwo to byl naprawde rdzen kregoslupa a nie zaden tasiemiec i co prawda po zjedzeniu tej ryby pozadnie sie odkazilismy to nadal boki zrywamy icon_biggrin.gif
Ten post edytował piter-mały nie, 06 maj 2012 - 21:07
Profile CardPM
+Quote Post
figura191
post nie, 06 maj 2012 - 21:02
Post #19

Wędkarz
Nr użytkownika: 42,849

własnie jak to jest czy dgy ryba w czasie zamrozenia znaczy sie juz po nadal ma te tasiemce czy pasozyty jak to jest do konca nie ma jakiegos konkretnego sposobu na pozbycie sie owego swinstwa??
Profile CardPM
+Quote Post
piter-mały
post nie, 06 maj 2012 - 21:04
Post #20

Początkujący
Nr użytkownika: 44,165

Załączony obrazek
Dołączam jeszcze zdjęcie po sekcji hehe icon_biggrin.gif . To jest część kręgosłupa JESIOTRA z wysuniętym rdzeniem kręgowym icon_razz.gif . Pozdrawiam icon_biggrin.gif
Profile CardPM
+Quote Post
4 Najlepsze fotki tego tygodnia
tn_gallery_47205_1288_262019.jpeg
tn_gallery_4134_745_40848.jpg
tn_gallery_4134_745_52842.jpg

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Polecamy
Sklep zoologiczny
Akwarystyka forum
Krewetki - forum
Reklama

ZPW WWG-Wędkujący Internauci najlepsza strona dla wędkarzy

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czwartek, 31 lipiec 2014 - 10:23
Sklep akwarystyczny Wrocław | Imprezy integracyjne

informacje o cookies